جهادی آلمانی بوسیله 'نیروهای کرد سوریه بازداشت شده است'

تصویری که محمد حید زمار را در جلسه ملاقات میان شبه نظامیان داعش و سران طایفه‌های سوری در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد حق نشر عکس Twitter/@bjoernstritzel
Image caption تصویری که محمد حید زمار (نفر وسط) را در جلسه ملاقات میان شبه نظامیان داعش و سران طایفه‌های سوری در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد

گزارش شده که یک جهادی سوری که تبعه آلمان است و با عاملان حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ ارتباط داشته بوسیله کردهای شمال سوریه دستگیر شده است.

یکی از فرماندهان ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکاست به خبرگزاری فرانسه گفت که محمد حیدر زمار در بازداشت بوده و بازجویی شده است.

او به این مساله که آیا آقای زمار به همکاری با گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش هم متهم بوده یا خیر، اشاره نکرده است.

ائتلاف جهانی علیه داعش به رهبری آمریکا اعلام کرده که این گزارش‌ها را نمی‌تواند تایید کند.

نیروهای دموکراتیک سوریه صدها نفر از پیکارجویان خارجی داعش را در جریان پیشروی‌هایش در ده‌ها هزار کیلومتر در شمال و شرق سوریه دستگیر کرده است.

گزارش شده که شبه نظامیان بازداشت شده در کمپ‌هایی در نزدیکی رقه، شهری که داعش آن را پایتخت خود اعلام کرده بود، نگهداری می‌شدند. در اکتبر سال گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه این شهر را از داعش پس گرفتند.

موضوع بازداشت آقای زمار اولین بار سه‌شنبه در روزنامه آلمانی بیلد منتشر شد. این روزنامه به نقل از منابع کرد نوشت که محمد زمار در زندانی که بوسیله یگان های مدافع خلق (ی پ گ) که بخش زیادی از نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می‌دهند، نگهداری می‌شود.

آقای زمار در سال ۱۹۷۱ از سوریه به آلمان نقل مکان کرد. در اواخر سال‌های ۱۹۹۰ او یک اسلامگرای شناخته شده در هامبورگ آلمان بود.

براساس نتایج تحقیقات درباره وقایع یازدهم سپتامبر، که او یکی از افرادی بود که محمد عطا، از هواپیماربایان و طراحان آن حملات و سایر اعضای "هسته هامبورگ" را به اقدامات خشونت طلبانه تشویق کرده بود و آنها را متقاعد کرده بود که برای پیوستن به اردوهای آموزشی القاعده به افغانستان سفر کنند. البته هیچ مدرکی دال بر اینکه آقای زمار از طرح حملات یازدهم سپتامبر مطلع بوده به دست نیامد.

مقامات آلمان بعد از حملات یازدهم سپتامبر او را به ظن حمایت از گروه‌های تروریستی بازداشت کردند اما او آزاد شد و این کشور را ترک کرد.

در دسامبر سال ۲۰۰۱، او در مراکش دستگیر شد و توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سی آی ای به نیروهای اطلاعاتی سوریه تحویل داده شد.

او در سوریه مورد شکنجه قرار گرفت. گزارش شده که نیروهای امنیتی آمریکایی و آلمانی فهرستی از سوالهای خود را به نیروهای سوری دادند تا از محمد زمار پرسیده شود و جواب‌ها برایشان فرستاده شود.

در سال ۲۰۰۷، دادگاهی در سوریه زمار را به ۱۲ سال زندان به چهار اتهام مختلف از جمله عضویت در شاخه اخوان المسلمین در سوریه محکوم کرد.

شش سال بعد و پس از آنکه سوریه درگیر جنگ داخلی شد، او در یک برنامه مبادله زندانیان میان دولت سوریه و گروه شورشی اسلامگرای افراطی احرار الشام، آزاد شد.

مشخص نیست که پس از آن چه اتفاقی برای آقای زمار افتاد اما در سال ۲۰۱۴ تصویری از او در نشست میان شبه نظامیان داعش و سران قبایل و طوایف سوریه نشان می‌داد.

یک گزارش تایید نشده می‌گوید که او در اواخر سال ۲۰۱۴ بوسیله ابوبکر بغدادی، رهبر داعش به مصر فرستاده شد تا گروههای جهادی را متقاعد کند تا با بغدادی بیعت کنند.