تحقیق پلیس آلمان درباره حمله به دو یهودی در برلین

گفته شده است که این حادثه در محله پرنزلوئر برگ رخ داده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption گفته شده است که این حادثه در محله پرنزلوئر برگ رخ داده است

پلیس آلمان در حال تحقیق درباره حمله به دو مرد جوان در برلین، پایتخت این کشور، است. در فیلمی که از ضارب گرفته شده او را در حالی نشان می‌دهد که شعارهای یهودی‌ستیزانه فریاد می‌زند.

این دو مرد گفته‌اند در حالی که کیپا ( کلاهی که یهودیان بطور سنتی به سر می‌گذارند) پوشیده بودند در اوایل هفته جاری مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

در ویدیویی که بعدا از این حادثه در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر شد، حمله کننده را نشان می‌دهد در حالی که با کمربندش این دو مرد را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

در این ویدیو ضارب به عربی در حال فریاد زدن کلمه "یهودی" است. پس از آن مرد دیگری سعی می‌کند او را از محل حادثه دور کند.

یکی از قربانیان این حادثه که مردی ۲۱ ساله اسرائیلی است گفته که سعی کرده ضارب را تعقیب کند، اما پس از این که یک بطری به سمت او پرتاب کردند از تعقیب منصرف شده است.

او به یکی از شبکه های تلویزیونی اسرائیل گفته: "از این اتفاق کاملا شوکه شدم. این حادثه درست در نزدیکی خانه‌ام رخ داد. من داشتم با دوستم به ایستگاه قطار می‌رفتم."

به گفت این مرد، یک گروه سه نفره شروع به توهین و ناسزاگویی کردند و زمانی که از آنها خواسته شد تا دست از این کار بردارند، آنها عصبانی شدند.

این مرد اسرائیلی بعدا در گفتگو با رسانه‌های آلمانی داستان را طور دیگری تعریف کرد و گفت که او درخانواده‌ای عرب در اسرائیل بزرگ شده و خودش یهودی نیست.

او همچنین گفته که این کلاه یهودی را چند روز پیش دوستی که ازاسرائیل آمده بود، برایش آورده و گفته بود که پوشیدن آن در برلین خطرناک است و او با پوشیدن این کلاه می‌خواسته ببیند که توصیه دوستش حقیقت دارد یا خیر.

از زمان فروپاشی دیوار برلین جمعیت یهودیان ساکن آلمان افزایش یافته است.

قبل از سال ۱۹۸۹، جمعیت آن‌ها کمتر از ۳۰ هزار نفر بود، اما با مهاجرت شمار زیادی از آن‌ها به کشور آلمان که عمدتا از جمهوری‌های سابق شوروی هستند،درحال حاضر شمار یهودیان ساکن آلمان به بیش از ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد.

موضوعات مرتبط