طرح مسئولان کانبرا برای جلوگیری از افزایش جمعیت طاووس‌ها

طاووس حق نشر عکس Getty Images

مسئولان شهر کانبرا پایتخت استرالیا قصد دارند برای طاووس‌های شهر قانونی وضع کنند و مانع از افزایش جمعیت آنها شوند.

به نوشته تایمز کانبرا، مقامات شهر پیشنهاد کرده‌اند با به دام انداختن سالیانه این پرندگان خوش آب و رنگ مانع از این شوند که جمعیت طاووس‌ها به بیرون شهر و به خصوص به یک منطقه حفاظت شده گسترش پیدا کند.

مسئولان شهر می‌گویند طاووس‌ها زیست‌بوم محلی را مختل کرده، با دیگر پرندگان که در زیست گاه طبیعی خود هستند رقابت می‌کنند و به پوشش گیاهی آسیب می‌زنند و در مواردی نزدیک بوده باعث تصادف شوند.

به نوشته این روزنامه، شهروندان از سال ٢٠٠٣ مکررا از طاووس‌ها شکایت دارند.

وجود طاووس در شهر به قدری عادی شده که یکی از شهروندان به روزنامه تایمز کانبرا گفت طاووسی را در دستشویی خود یافته بود که مشغول تماشای خودش در آینه بود.

رسانه‌های استرالیا به مشکل طاووس‌ها زیاد پرداخته‌اند و کانبرا اولین شهری نیست که قصد دارد مانع از افزایش جمعیت این پرندگان شود، از ماه ژانویه، هر کس در بریزبین این پرنده‌ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کند ٦٣٠٠ دلار استرالیا جریمه می‌شود.

شهروندان از سر و صدای این پرندگان به خصوص در فصل جفت‌گیری و آسیبی که به خانه‌هایشان وارد می‌کنند شکایت کرده‌اند.

اما همه هم طاووس‌ها را مشکل نمی بینند، فعالان حقوق حیوانات و برخی شهروندان به شدت از این قانون انتقاد کرده و گفته‌اند این طاووس‌های زیبا جزئی از شهر هستند.

یکی از شهروندان به روزنامه تایمز کانبرا گفت: "شبها اغلب پنج شش طاووس را روی پشت بام می‌بینی که غروب خورشید را نگاه می‌کنند و جوجه‌هایشان دور و برشان می‌پلکند و پرهایشان را نوک می‌زنند. آنها جزئی از جامعه هستند."

طاووسیان هندی بومی آسیای جنوبی هستند اما در دو هزار سال گذشته به نقاط مختلف دنیا برده‌ شده‌اند. این طاووس‌ها را ابتدا بریتانیایی‌ها به عنوان حیوان خانگی به استرالیا آوردند.

در بسیاری کشورها طاووس‌های غیر بومی به حیات وحش برگشتند و قابلیت سازگاری زیادی با هم هوای سرد هم هوای گرم نشان دادند.

موضوعات مرتبط