شکایت حزب دموکرات آمریکا از ستاد ترامپ، روسیه و ویکی‌لیکس بابت 'توطئه' در انتخابات اخیر

پرچم روسیه و آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption ویکی‌لیکس اسنادی از حزب دموکرات آمریکا را منتشر کرد که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده می‌گفتند هکرهای موردحمایت روسیه آنها را ربوده‌اند.

در آمریکا، حزب دموکرات از روسیه، ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس به دادگاه شکایت کرده است. این حزب می‌گوید این سه برای 'اختلال' در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر که به پیروزی آقای ترامپ منجر شد، 'توطئه' کرده بودند.

در اسنادی که حزب دموکرات نزد دادگاه ثبت کرده، ادعا کرده که ستاد ترامپ در انتخابات اخیر "مشتاقانه" از کمک روسیه و ویکی‌لیکس استقبال کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بارها ادعای تبانی با کرملین در جریان انتخابات ۲۰۱۶ را رد کرده و آن را تلاشی برای اتهام‌زنی توصیف کرده است.

در این باره چند تحقیق در جریان است.

بیشتر بخوانید:

تشکیلات اطلاعاتی آمریکا پیش‌تر نتیجه‌گیری کرده است که روسیه تلاش کرده بود انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ تمام شود.

با این حال اقدام جدید حزب دموکرات بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. هرچند قاضی پرونده اجازه داده این شکایت مطرح شود، اما بعید است در این دادگاه ادعاهایی مطرح شود که قبلا و در ظرف دو سال اخیر مطرح نشده باشد.

این شکایت در دادگاه فدرال در منهتن نیویورک ثبت شده است. حزب دموکرات نام دستیاران ارشد دونالد ترامپ، از جمله جارد کوشنر، داماد ترامپ و پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی‌ او، و همین‌طور جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس را به عنوان طرف شکایت خود آورده است.

نخستین گزارش‌ها از تلاش هکرها برای هدف‌گرفتن حزب دموکرات آمریکا دو سال پیش در ماه مه ۲۰۱۶ مطرح شد. ظرف دو ماه بعد از آن گزارش‌هایی منتشر شد درباره این‌که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، این رخنه‌ها را تا روسیه ردیابی کرده بودند.

در ماه ژوئیه و شب قبل از مجمع انتخاباتی حزب دموکرات، ویکی‌لیکس بیش از ۲۰ هزار ایمیل داخلی را منتشر کرده که هکرها ربوده بودند.

طرفداران حزب دموکرات معتقد هستند که انتشار این ایمیل‌ها باعث تضعیف موقعیت هیلاری کلینتون، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی دونالد ترامپ شد.

بعضی از این ایمیل‌ها نشان می‌داد که مقام‌های حزب دموکرات چه طور تلاش می‌کردند تا برنی سندرز، رقیب هیلاری کلینتون را در انتخابات درون‌حزبی تضعیف کنند.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند که با "اطمینان بالا" فکر می‌کنند روسیه پشت این عملیات بوده اما ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ حاضر نشد این نتیجه‌گیری را بپذیرد.

کرملین هم این اتهام‌ها را رد کرده است.