اعتراض به قوانین اسلحه: دانش آموزان آمریکایی کلاس‌ها را ترک کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption این راهپیمایی بخش دوم اعتراض سراسری امسال دانش‌آموزان به قوانین اسلحه بود

صدها هزار دانش‌آموز در سراسر آمریکا هم‌زمان با نوزدهمین سالگرد کشتار دبیرستان کلمباین (۱۹۹۹) به نشانه اعتراض به قوانین اسلحه کلاس‌های درس را ترک کردند.

طی این اقدام نمادین که امسال با توجه به تیراندازی دو ماه پیش در دبیرستانی در فلوریدا در سطح ملی برنامه‌ریزی شده بود، دانش‌آموزان راس ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی با ترک کلاس‌ها به صفوف یک راهپیمایی واحد پیوستند و شعارهایی در جهت اصلاح قوانین اسلحه و افزایش امنیت مدارس سردادند.

هدف از این راهپیمایی که بیش از ۲۰۰۰ مدرسه در سراسر آمریکا در آن شرکت کردند افزایش آگاهی عمومی و افزایش فشار بر قانون‌گذاران برای اصلاح قوانین فعلی مالکیت و حمل اسلحه عنوان شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption چند هفته پیش هم حدود نیم میلیون دانش‌آموز در پایتخت و برابر کنگره آمریکا تجمع کردند

روز جمعه (۲۰ آوریل) تنها یک ساعت پیش از آغاز این راهپیمایی رسانه‌های آمریکایی بار دیگر از تیراندازی در یک مدرسه خبر دادند که طی آن یک دانش‌آموز از ناحیه زانو زخمی شد.

هم‌زمانی این تیراندازی که در دبیرستانی در شهر اکالا فلوریدا صورت گرفت با راهپیمایی از پیش اعلام شده دانش‌آموزان، یک بار دیگر توجه افکار عمومی را به مساله خشونت با اسلحه در آمریکا جلب کرد.

دقایقی پس از این تیراندازی، نوجوانی در مدرسه محل واقعه عکسی از کلاس خودشان منتشر کرد که نشان می‌داد چه طور دانش‌آموزان به محض شنیدن صدای شلیک برای دفاع از خود سنگربندی کرده‌اند.

پلیس می‌گوید در جریان این تیراندازی تنها یک دانش‌آموز مجروح شده و تیرانداز هم بازداشت شده است.

تیرانداز که در ابتدا دانش‌آموز همان مدرسه معرفی شده بود، ساعتی بعد نوجوانی معرفی شد که در حال حاضر مشغول به تحصیل نیست.

در پی این واقعه، دانش‌آموزان دبیرستان فارست که قرار بود تا دقایقی دیگر با ترک کلاس‌ها به راهپیمایی سراسری علیه قوانین اسلحه بپیوندند، در عوض به کلیسایی در نزدیکی مدرسه برده شدند تا به والدین نگران‌شان محلق شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در نیویورک راهپیمایی دانش‌آموزان مرکز این ابر شهر را برای دقایقی پرازدحام کرد

در همین حال، دانش‌آموزان مدارس ایالت کانیتکت (در شمال‌شرق آمریکا) که چند سال پیش شاهد کشتار بیرحمانه دبستان سندی هوک این ایالت بودند با تهیه توماری که تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار امضاء جمع‌آوری کرده اعتراض خود به ادامه تیراندازی های خونین در مدارس آمریکا نشان دادند.

تیراندازی ۱۹ سال پیش در دبیرستان کلمباین اوهایو، به نمادی برای گفتمان ملی بر سر قوانین اسلحه در آمریکا بدل شده است.

در جریان آن واقعه (۲۰ آوریل ۱۹۹۹) دو دانش آموز بعد از ماه‌ها برنامه‌ریزی به دبیرستان محل تحصیل خود حمله کردند و پیش از آن که خودشان را بکشند ۱۲ دانش آموز و یک معلم را کشتند و ۲۴ دانشآموز دیگر را هم زخمی کردند.

آنها حتی در کافه تریا مدرسه بمب کار گذاشتند و هدف اولیه‌شان کشتار همه دانش‌آموزان و معلمان بود.

آن واقعه که با شوک همگانی در آمریکا مواجه شد به تغییراتی عمده از جمله اصلاح تاکتیک‌های عملیاتی پلیس و تحقیقات درباره خشونت در بازی‌‍های ویدئویی انجامید.

برای همین هم روز جمعه دانش‌آموزان شرکت‌کننده در راهپیمایی ۱۳ ثانیه به نشانه ۱۳ جان‌باخته کشتار کلمباین سکوت کردند اما بسیاری از آنها گفتند قصد دارند بعد از راهپیمایی به جای بازگشتن به کلاس‌های درس تلفن‌ها را بردارند و با سناتورها و نمایندگان پارلمان تماس بگیرند و آنها را برای اصلاح جدی قوانین مالکیت اسلحه ترغیب کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در نیویورک راهپیمایی دانش‌آموزان مرکز این ابر شهر را برای دقایقی پرازدحام کرد

موضوعات مرتبط