کارشناسان تسلیحات شیمیایی از دوما بازرسی کردند

کاروانی از سازمان ملل حق نشر عکس AFP
Image caption بازرسان به مدت یک هفته در دمشق بودند

کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی موفق شدند از محل حمله شمیایی ادعایی در دوما بازرسی کنند و از مناطق مختلف محل این واقعه نمونه‌برداری کنند.

سخنگوی این نهاد بین‌المللی روز شنبه (۲۱ آوریل - اول اردیبهشت) گفت بازرسان توانسته‌اند از یکی از دو نقطه‌ای که ادعا شده بمب‌های شیمیایی در آنجا به زمین اصابت کرده‌اند بازرسی کنند.

قرار است نمونه‌های جمع آوری به طور نامشخص برچسب‌گذاری شده و به آزمایشگاهی در شهر ریس‌ویک، در نزدیکی لاهه هلند ارسال شود.

آن‌طور که گزارش شده تیم کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی پس از بازرسی امروز از دوما در حالی که نیروهای روسی و سوری آنها را اسکورت می‌کردند به دمشق، پایتخت بازگردانده شدند.

این تیم بازرسان از یک هفته پیش در دمشق مستقر شده بودند و منتظر فراهم شدن شرایط برای بازرسی از دوما بودند.

شهر دوما در حومه دمشق در زمان این حملات شیمیایی ادعایی در کنترل گروه های مخالف دولت سوریه بود اما چند روز بعد نیروهای ارتش سوریه که از حمایت روسیه و ایران برخوردارند با عقب راندن مخالفان، کنترل دوما را در دست گرفتند.

در پی وقایع روز هفتم آوریل که مخالفان بشار اسد و نیروهای امدادی مستقر در دوما آن را "بمباران شیمیایی توسط هلی‌کوپترهای ارتش سوریه" خواندند، آمریکا، بریتانیا و فرانسه در اقدامی مشترک به بمباران و موشک‌باران مناطق مختلفی از سوریه پرداختند.

طی آن حمله که واکنش‌ گسترده جهانی در پی داشت و روسیه، ایران و سوریه آن را بر خلاف قوانین بین‌المللی ارزیابی کردند، بیش از ۱۰۰ موشک کروز به سوی مراکز تحقیقاتی و نظامی سوریه پرتاب شد؛ مراکزی که آمریکا می‌گوید کانون‌های تولید و تحقیقات تسلیحات شیمیایی سوریه بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان منع تسلیحات شیمیایی پیش از اعزام به دوما تصاویری از جلیقه های ضدگلوله و کلاه‌خودهای مورد استفاده بازرسان را با هدف پیشگیری از شلیک به آنها به نمایش گذاشت

صبح امروز ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است: "مطابق اطلاعات ما، کارشناسانی که باید مستندات استفاده از تسلیحات شیمیایی را بررسی کنند، صبح ۲۱ آوریل راهی دوما شدند تا محل استفاده ادعایی مواد سمی را تایید کنند."

خانم زاخاروا گفته است بازرسان ۱۱ روز بعد از آن که دولت سوریه از آنها برای بازدید از دوما دعوت کرد به این محل رفته‌اند، او گفته "چنین تاخیری در موردی به این اهمیت غیر قابل قبول است."

قرار بود بازرسان بین‌المللی روز چهارشنبه به دوما بروند، اما پیش از آن کاروانی از سازمان ملل هدف حمله قرار گرفت.

روسیه می‌گوید در ۷ آوریل حمله‌ شیمیایی انجام نشده و ویدئوهای موجود ساختگی هستند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید حدود ۵۰۰ نفر از کسانی که پس از حمله به بیمارستان منتقل شدند علائم قربانیان سلاح‌های شیمیایی را داشتند.

قدرت‌های غربی نیروهای بشار اسد را متهم به انجام حمله شیمیایی می‌کنند.

دولت سوریه می‌گوید در حالی که اسلامگرایان مسلط بر دوما در حال شکست بودند، دلیلی نداشت که نیروهای سوری از سلاح شیمیایی استفاده کنند.

کمی بعد از حمله، نیروهای اسلامگرا طی توافقی دوما را تخلیه کردند. آنها می‌گویند حمله شیمیایی وادارشان کرد عقب‌نشینی را بپذیرند.

بازرسان بین‌المللی در موارد قبلی هم دولت سوریه و هم گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در انجام حملات شیمیایی در جریان جنگ هفت ساله سوریه را مقصر اعلام کرده‌اند.

بازرسان بین المللی در موارد قبلی دولت سوریه و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در انجام حملات شیمیایی مقصر اعلام کرده‌اند.