برگزاری مراسم خاکسپاری باربارا بوش در تگزاس

حق نشر عکس Reuters
Image caption جورج بوش پدر به همراه جورج بوش پسر در این مراسم حضور داشت

مراسم ختم و به خاکسپاری باربارا بوش، همسر جورج اچ. دبلیو بوش (پدر) در ایالت تگزاس برگزار شده است. حدود ۱۵۰۰ نفر از جمله روسای جمهوری و بانوان اول پیشین آمریکا در این مراسم - که در کلیسای اپیسکوپال سنت مارتین شهر هیوستون برگزار شد - شرکت داشتند.

جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، طی نطقی مادرش را الگوی خود در زندگی خواند و گفت اگر زنده بود به او می گفت که سخنرانی را "کوتاه نگه دار" و "گریه و زاری نکن." سوزان بیکر همسر جیمز بیکر، وزیر امور خارجه در دولت بوش (پدر) و شماری دیگر نیز به یاد بانوی اول سابق آمریکا خاطرات خود را از او بازگو کردند.

باربارا بوش روز چهارشنبه گذشته در سن ۹۲ سالگی درگذشت. تابوت وی روز شنبه از هیوستون به شهر کالج استیشن منتقل شد تا در یک مراسم خصوصی در قبر خانواده بوش در محوطه کتابخانه و موزه ریاست جمهوری بوش که در دانشگاه تگزاس 'ای اند ام' واقع است به خاک سپرده شود.

جورج و باربارا ۷۳ سال با هم زندگی کرده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption باربارا بوش روز چهارشنبه گذشته درگذشت

جورج دبلیو بوش، پسر آنها در سال ۲۰۰۰ انتخاب شد و برای دو دوره به عنوان ۴۳ امین رئیس جمهور آمریکا خدمت کرد. در تاریخ آمریکا خانم بوش تنها زنی است که در مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری شوهر و پسرش شرکت کرده است. البته پیش از این جان آدامز و پسرش جان کوینسی آدامز هر دو رئیس جمهور بوده اند.

باراک اوباما و بیل کلینتون، روسای جمهوری سابق آمریکا در این مراسم شرکت کردند. لورا بوش، همسر جورج بوش پسر، میشل اوباما، همسر باراک اوباما و هیلاری کلینتون، همسر بیل کلینتون، هر سه بانوان اول سابق آمریکا هم در این مراسم شرکت کردند.

کاخ‌سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ با هدف پیشگیری از "مزاحمتی که ممکن است تیم حفاظتی رئیس‌جمهور برای مدعوین این مراسم ایجاد کنند" از حضور در آن منصرف شده است؛ ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ، در این مراسم شرکت کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ، در این مراسم شرکت کرد

ناظران می‌گویند اختلاف میان بوش پدر و پسرانش با آقای ترامپ که در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ به اوج خود رسید می‌تواند در انصراف آقای ترامپ از حضور در این مراسم نقش مهمی داشته باشد. جورج بوش پدر و پسر طی دو سال گذشته بارها از دونالد ترامپ انتقاد کرده و او را شایسته مقام ریاست‌جمهوری نداسته‌اند.

آقای ترامپ که در مجموعه ویلایی لوکس خود در فلوریداست ضمن تحسین و تکریم خانم بوش او "انسانی فوق‌العاده" خواند و گفت: "او زنی معتقد و وطن‌پرستی سربلند بود".

Image caption قبر خانواده بوش در محوطه کتابخانه و موزه ریاست جمهوری وی که در دانشگاه تگزاس 'ای اند ام' واقع است. باربارا بوش اینجا به خاک سپرده می شود

موضوعات مرتبط