مکرون برای بحث درباره برجام وارد واشنگتن شد

رهبران دو کشور و همسرانشان در محوطه کاخ سفید حق نشر عکس Chip Somodevilla
Image caption رهبران دو کشور و همسرانشان در محوطه کاخ سفید

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز دوشنبه از جمله برای بحث درباره توافق اتمی ایران، برجام، با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا وارد واشنگتن شده است.

آقای مکرون درحالی این سفر را شروع کرده که می گوید برجام را همچنان بهترین گزینه برای مهار برنامه اتمی ایران می داند.

موضع مخالف آقای ترامپ اما روشن است: اینکه اگر برجام اصلاح نشود او احتمالا اواسط ماه مه از آن خارج خواهد شد. به این معنی که دیگر معافیت ایران از تحریم های مربوط به برنامه اتمی را تمدید نخواهد کرد.

رهبر فرانسه در بدو ورود به واشنگتن در اشاره ای تلویحی به ماموریت دشواری که در پیش دارد گفت که "مجهولات متعدد و شرایط موجود" بر اهمیت سفر او می افزاید.

بعضی از ناظران حتی این سفر را ماموریت نجات برجام توصیف کرده اند. به خصوص که پس از او آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هم با هدفی مشابه وارد واشنگتن خواهد شد.

دقایقی پس از ورود آقای مکرون به پایتخت آمریکا، کاخ سفید گفت که بیانیه تازه ای در مورد برجام ندارد.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت که "موضع رئیس جمهور آمریکا در این زمینه کاملا روشن است و همچنان برجام را توافقی بد می داند."

آقای مکرون روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفته بود که هرچند به نظر او برجام بی نقص نیست اما حفظ آن درحال حاضر بهترین گزینه است.

وزارت خارجه آمریکا به امید افزودن متممی به برجام که بعضی از نگرانی هایش از جمله در بازرسی از تاسیسات ایران و برنامه موشکی این کشور را برطرف می کند درحال مذاکره با بریتانیا، فرانسه و آلمان بوده است.

اما آنها تاکنون در این زمینه به اجماعی نرسیده اند.

به علاوه به نظر نمی رسد که ایران حاضر به پذیرش هیچ شرط تازه ای باشد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در توییتی، از رهبران اروپایی خواست دونالد ترامپ را "تشویق کنند نه فقط برجام را مراعات، بلکه شروع به اجرای تعهدات خود در قبال آن کند."

این اولین سفر آقای مکرون به واشنگتن به عنوان رئیس جمهور فرانسه است.

حق نشر عکس Getty Images

او نهال بلوطی را به رئیس جمهوری آمریکا هدیه کرد که عصر دوشنبه در حضور آقای ترامپ و همسران دو رهبر در محوطه کاخ سفید کاشته شد.

این نهال از جنگلی آمده است که در جنگ جهانی اول شاهد مرگ ۹ هزار سرباز آمریکایی بود.

در این سفر جنبه های دیگر روابط تاریخی دو کشور هم پررنگ شده است.

رهبران دوشنبه شب در خانه جورج واشنگتن در ایالت ویرجینیا در مراسم رسمی شام شرکت کردند. جورج واشنگتن به عنوان رهبر انقلابیون آمریکا برای شکست بریتانیا در جنگ استقلال به کمک فرانسوی ها تکیه داشت.

ملاقات کاری رهبران دو کشور روز سه شنبه در کاخ سفید برگزار خواهد شد و آقای مکرون بعد از آن در کنگره سخنرانی خواهد کرد که مصادف با ۵۸ امین سالگرد نطق ژنرال شارل دو گل در مجلس قانونگذاری آمریکاست.