کمیته سنای آمریکا انتصاب مایکل پومپئو به وزارت خارجه را تایید کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption پومپئو مواضع تندی در مورد برجام داشته و حکومت جمهوری اسلامی ایران را رژِیم پلیسی و سرکوبگر توصیف کرده است

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با اکثریت اندک آراء، انتصاب مایکل پومپئو به سمت وزارت خارجه این کشور را تایید کرده است.

در رای‌گیری در مورد انتصاب آقای پومپئو، از تمامی ده عضو کمیته از حزب دموکرات به استثنای یک نفر به این انتصاب رای منفی دادند اما تمامی یازده عضو کمیته از حزب جمهوریخواه با آن موافقت کردند. به گزارش منابع خبری، رند پل، یکی از سناتورهای جمهوریخواه عضو کمیته که در ابتدا با این انتصاب موافق نبود، تحت فشار هم‌حزبی‌های خود در نهایت به این انتصاب رای مثبت داد.

به این ترتیب، پیشنهاد انتصاب مایکل پومپئو احتمالا اواخر هفته جاری در صحن سنای آمریکا مطرح و به رای‌گیری گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود مصوبه کمیته روابط خارجی با اکثریت آرا به تصویب سنا برسد. به این ترتیب، وزیر خارجه جدید آمریکا طی روزهای آینده کار خود را آغاز خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اوایل ماه گذشته میلادی رکس تیلرسون را از سمت وزارت خارجه برکنار و مایکل پومپئو را به عنوان فرد مورد نظر خود برای تصدی این سمت معرفی کرد. وظایف وزیر خارجه آمریکا را در حال حاضر یکی از معاونان آن وزارتخانه برعهده دارد.

+ ترامپ رکس تیلرسون را از وزارت خارجه آمریکا برکنار و رئیس سیا را جایگزین او کرد

+ نامزد پیشنهادی ریاست سیا: براطلاع‌رسانى دقیق درمورد برجام تمرکز می‌کنم

+ نامزد ترامپ برای ریاست سیا درباره ایران چه می‌گوید؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترامپ و پومپئو - نظرات پمپئو در زمینه سیاست خارجی و امنیتی به دیدگاه ترامپ نزدیک است

گفته می‌شد که بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون در مورد شماری از موضوعات مهم سیاست خارجی، از جمله آینده برجام و نحوه مدیریت روابط تجارت خارجی ایالات متحده اختلاف نظر وجود داشت.

مایکل پومپئو پیش از انتصاب به سمت وزیر خارجه، به مدت پانزده ماه ریاست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - را برعهده داشته و از او به عنوان یکی از مشاوران اصلی رئیس جمهوری در این مدت نام برده شده است. جدیدترین ماموریت او سفر به کره شمالی به منظور فراهم کردن زمینه ملاقات رئیس جمهوری آمریکا با کیم جونگ‌اون، رهبر آن است که انتظار می‌رود طی چند هفته آینده برگزار شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption موضع خصمانه ترامپ و پومپئو در مورد کره شمالی مانع از واکنش مثبت آنان به پیشنهاد کیم برای مذاکره و اعزام پمپئو برای فراهم کردن زمینه ملاقات ترامپ و کیم نشده است

آقای پومپئو اخیرا بدون اعلام قبلی به کره شمالی سفر و با مقامات آن کشور در مورد این ملاقات گفتگو کرد.

سناتورهای دموکرات عضو کمیته روابط خارجی در توجیه مخالفت خود با انتصاب مایکل پومپئو گفته بودند که به نظر آنان، او شخصی نیست که "به دیپلماسی به جای درگیری اولویت بدهد." آقای ترامپ در توییتر خود، نمایندگان دموکرات را مورد انتقاد شدید قرار داده و با اظهار اینکه "فکر می‌کنم مانع تراشان به این انتصاب رای منفی دهند" گفته بود که دموکرات‌ها "صدها فرد شایسته" را از خدمت به کشورشان محروم کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات مخالفان انتصاب پومپئو هنگام ورود او برای حضور در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا - مخالفان پمپئو نگران آن هستند که او به "دیپلماسی به جای درگیری" اولویت ندهد

مایکل پومپئو به داشتن نظرات تند در برخی زمینه‌ها از جمله مخالفت با توافق هسته‌ای با ایران - برجام - شهرت دارد. او از مخالفان تندرو حکومت جمهوری اسلامی ایران است و زمانی این حکومت را مشابه داعش دانسته و "یک رژیم پلیسی سرکوبگر و تبهکار" توصیف کرده بود. وی قبلا در مجلس نمایندگان آمریکا عضویت داشت و از مخالفان سرسخت مذاکرات هسته‌ای دولت باراک اوباما با ایران بود.

او هنگام انتصاب به ریاست سیا، برجام را "توافقی فاجعه‌بار" توصیف کرد و گفت که این توافق مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی و تهدید امنیت منطقه نخواهد شد. او برخورد با "تهدید امنیتی" از سوی ایران و کره شمالی را مهمترین موضوع در روابط خارجی ایالات متحده دانسته بود.

با اینهمه مواضع تند دونالد ترامپ و اظهارات خصمانه پومپئو در مورد کره شمالی مانع از استقبال گرم رئیس جمهوری آمریکا از پیشهاد مذاکره رهبر کره شمالی و اعزام پومپئو برای دیدار با مقامات آن کشور نشد. انتظار می‌رود مایکل پومپئو نقشی مهم را در انجام این دیدار تاریخی ایفا کند.

خبر تایید پیشنهاد انتصاب آقای پومپئو در حالی گزارش می‌شود که قرار است رئیس جمهوری آمریکا کمتر از بیست روز دیگر نظر خود در مورد تمدید برجام را اعلام کند. آقای ترامپ خواستار اصلاح برجام شده و گفته است که در صورت برآورده نشدن این خواسته، از تمدید لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران خودداری خواهد ورزید. چنین اقدامی عملا به معنی خروج ایالات متحده از این توافق است.

دیگر کشورهای امضاکننده برجام در تلاش بوده‌اند تا نظر موافق رئیس جمهوری آمریکا در تمدید این توافق را به دست آورند.