مهاجم تورنتو عامل یک کشتار در کالیفرنیا را ستایش کرده بود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
راننده‌ای که در تورنتو ده نفر را کشت در دادگاه حاضر شد

راننده ای که به قتل ۱۰ عابر پیاده در شهر تورنتوی کانادا متهم شده، دقایقی پیش از حمله در پستی در فیسبوک، از قاتلی به نام "الیوت راجر" تمجید کرده و به گروه زن ستیز "اینسل" اشاره کرده بود.

آلک میناسیان، ۲۵ ساله، متهم است دوشنبه یک وانت اجاره ای را به داخل پیاده رو راند و پس از زیر گرفتن تعدادی از عابران از صحنه گریخت.

او در پستش در فیسبوک از الیوت راجر ۲۲ ساله تمجید کرد که در سال ۲۰۱۴ شش نفر را در حوالی دانشگاه کالیفرنیا در شهر سانتا باربارا کشت و بعد خودکشی کرد.

در این پیام آمده است: "شورش اینسل شروع شده! همه چد و استیسی ها را ساقط خواهیم کرد! همه به جنتلمن پیشوا الیوت راجر ادای احترام کنند!".

اصطلاح "اینسل" به یک گروه اکنون ممنوعه در شبکه ردیت اشاره دارد که الیوت راجر از آن استفاده می کرد. مردان جوان در "اینسل" درباره فقدان موفقیت جنسی خود و جذاب نبودن برای زنان بحث می کردند و اغلب این مشکل را به زنان نسبت می دادند.

"چد و استیسی ها" هم به مردان و زنان جذابی اشاره دارد که کاربران اینسل به عنوان افرادی از خود متشکر و دور از دسترس از آنها بیزارند. اینسل مخفف "بی جفتی غیرداوطلبانه" است.

فیس بوک حساب کاربری آقای میناسیان را پاک کرده است ولی تعلق این نوشته ها به حساب کاربری او را تایید کرده است.

گراهام گیبسون کارآگاه پلیس تورنتو در کنفرانسی خبری در روز سه شنبه گفت که اغلب کشته ها و زخمی های حادثه دوشنبه را زنان تشکیل می دهند.

او گفت سن آنها از بیست و اندی ساله تا بالاتر از هشتاد ساله متفاوت است. مقام ها هنوز رسما نام قربانیان را اعلام نکرده اند.

پلیس متهم را در نزدیکی محل حادثه بازداشت کرد. ده نفر در این حمله کشته و بیشتر از چهارده نفر مجروح شدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادای احترام شهروندان تورنتو به قربانیان حمله روز دوشنبه

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا سه شنبه در سخنانی حمله دوشنبه را "یک تراژدی وحشتناک" توصیف کرد.

پلیس می گوید آقای میناسیان از ساکنان منطقه ریچموند هیل در شمال تورنتو است و فاقد سوءسابقه است.

به نقل از مقام های دولتی هم گفته شده است که هیچ رابطه شناخته شده ای میان آقای میناسیان و "گروه های تروریستی" وجود ندارد.

ارتش هم تایید کرده است که او سال گذشته برای دو ماه در نیروهای مسلح کانادا خدمت کرده اما پس از ۱۶ روز آموزشی به درخواست خودش از خدمت ترخیص شده است.

همکلاسی های الک میناسیان می گویند او قبلا در یک مدرسه دانش آموزان نیازمند کمک های ویژه در شمال تورنتو حضور یافته بود.

شیرین چامی به خبرگزاری رویترز گفت که در حیاط مدرسه متوسطه تورنلی، میناسیان سرش را پایین می انداخت، دستانش را گره می کرد و با صدای پایین میو میو می کرد.

با این حال او گفت که آقای میناسیان فرد خشنی نبود: "اهل معاشرت نبود، اما تا جایی که یادم می آید کاملا بی آزار بود."

بیشتر بخوانید: '۱۰ کشته و ۱۵ زخمی' در اصابت خودرو به رهگذران در تورنتو

حق نشر عکس Getty Images / LinkedIn