چهار کودک تاجیک از عراق به تاجیکستان برگردانده شدند

جنگی داعش با پرچم حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات تاجیکستان بار ها از سفر اتباع این کشور به سوریه و عراق برای پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گزارش داده اند.

وزارت خارجه تاجیکستان از بازگرداندن چهار کودک تاجیک از عراق به این کشور خبر داد.

پیش از این مقامات تاجیکستان بارها از سفر اتباع این کشور به سوریه و عراق برای پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گزارش داده اند.

در بیانیه ای که وزارت خارجه تاجیکستان صبح روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) انتشار داد، آمده که برگرداندن کودکان تاجیک از مناطق جنگزده خاورمیانه با دستور امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، و تلاشهای گسترده وزارتهای داخلی و خارجه این کشور انجام شده است.

نهادهای ذیربط عراق و برخی از کشورهای خلیج فارس و سازمانهای یونیسف و صلیب سرخ جهانی نیز در فرایند بازگرداندن این چهار کودک تاجیک به کشور سهم داشته‌اند. این کودکان همراه با زبیدالله زبیدف، سفیر تاجیکستان در کویت، و فرستاده رئیس جمهوری تاجیکستان در عراق از طریق مسکو به دوشنبه بازگشته‌اند.

براساس گزارشها ظاهرا این چهار کودک از جمله دهها کودک تاجیکی هستند که والدینشان آنها را با خود به عراق و سوریه برده و خودشان در جنگها کشته شده‌اند و یا به دلایلی محل بود و باش آنها در حال حاضر معلوم نیست.

براساس گزارشها یکی از آنها که به پیوندانش در ناحیه حصار، در غرب شهر دوشنبه، تحویل داده شده، ده ساله است. او طی چند ماه پس از آنکه والدان، خواهر و برادرانش را در جریان بمباران مواضع داعش در موصل از دست داد، تحت مراقبت مقامهای عراقی بوده است.

ساعاتی پس از آن که این کودک به دیدار پیوندانش رسید، مسئولان وزارت کشور تاجیکستان او را همراه با پدربزرگش، به این وزارتخانه دعوت کرده و مورد بازپرسی قرار داده اند.

این اولین مورد بازگرداندن شماری از کودکان تاجیک از عراق و سوریه به تاجیکستان است. گفته می شود سرنوشت دهها کودک دیگر تاجیک که والدانشان آنها را با خود به عراق و سوریه برده بودند، همچنان ناروشن است.

قبلا مقامات تاجیکستان گفته بودند که بیش از یکهزار نفر از شهروندان این کشور طی سالهای اخیر به عراق و سوریه سفر کرده و به گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش پیوسته اند. برخی از این افراد زن و فرزندان خود را هم با خود گرفته و در جریان درگیریها کشته شده اند، که سرنوشت خانواده های آنان هنوز روشن نیست.

از معروف ترین اتباع تاجیک که به گروه دولت اسلامی پیوسته اند، گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان است که در بهار ۲۰۱۵ مدتی ناپدید شد و بعد از یک ماه سر از سوریه درآورد و اعلام کرد که به داعش پیوسته است. او بعدا مقامات تاجیک و آمریکایی را به قتل تهدید کرد.

دولت آمریکا برای دریافت اطلاع در باره او سه میلیون دلار پاداش اعلام کرده است. وزارت دفاع روسیه از کشته شدن او در سپتامبر سال ۲۰۱۷ خبر داده، ولی این خبر به طور مستقل تایید نشده است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی رئیس‌جمهور تاجیکستان از حضور داعش

پیوستن یکی از اعضای ارشد جبهه خلق تاجیکستان به داعش

'پیوستن' یک فرمانده پلیس تاجیکستان به داعش

موضوعات مرتبط