عبور از فاصله‌ها؛ آیا فوتبال می‌تواند با تعصب مبارزه کند؟

فوتبال در جهت ایجاد همآهنگی نژادی
Image caption تیم فوتبال پناهجویان سیاهپوست اخیرا از چینی‌های هنگ کنگ و اقلیت‌های دیگر هم عضو می‌پذیرد

این یادداشت از مجموعه "عبور از فاصله‌ها" است که به مرور در بیبیسی منتشر میشود.

مردم هنگ کنگ خیلی دوست ندارند که با مهاجرات فوتبال بازی کنند.

جای تعجبی ندارد، چرا که نتیجه مطالعات و بررسی‌های یک سازمان غیردولتی هنگ کنگ نشان می‌دهد که یک سوم هنگ کنگی‌ها دوست ندارند افرادی از دیگر گروه‌های قومی-نژادی در وسایل نقلیه عمومی کنارشان بنشینند، درهمسایگی آنها زندگی کنند و یا هم‌کلاسی فرزندانشان در مدرسه باشند.

آ یا بازی زیبای فوتبال می‌تواند براین نوع تعصب‌ها غلبه کند؟

از سال ۲۰۱۶ یک تیم فوتبال موسوم به"اف سی تماما سیاه" (All Black FC) متشکل از پناهجویان سیاهپوست می‌خواهد ببیند فوتبال چه قدر می‌تواند در ادغام پناهجویان در جامعه و ارائه تصویری بهتر از آفریقایی‌های ساکن هنگ کنگ نقش بازی کند.

مدارد کویا، بنیانگذار این تیم، قبلا بازیکنی حرفه‌ای در جمهوری آفریقای مرکزی بوده است.

با این که تمام بازیکنان این تیم پناهجویان سیاهپوست آفریقایی هستند، اخیرا از چینی‌های محلی و سایر اقلیت‌های هنگ کنگ هم دعوت شده که به این تیم به بپیوندند.

مدارد کویا می گوید: "فوتبال می‌تواند همه را کنار هم بیاورد. ما می‌توانیم در تجربیات و ایده‌های هم سهیم باشیم."

از مجموعه عبور از فاصله‌ها:

برای پناهجویانی که حتی بعد از سال‌ها زندگی در هنگ کنک اجازه کار ندارند فوتبال می‌تواند فرصت خوبی برای استفاده از زمان در جهت تلاش برای رسیدن به هدف و سازندگی باشد.

بسیازی از پناهجویان قانونا اجازه کار در هنگ کنگ را ندارند.

Image caption اکثر بازیکنان پس از سال ها هنوز قانونا حق کار ندارند

داریوس، یک پناهجو از کشور توگو که پنج سال پیش وارد هنگ کنگ شده و کاپیتان تیم است، می گوید که عضویت در این تیم به او انگیزه و هدف داده است.

او می‌گوید: "خیلی سخت است. به آدم این حس را می‌دهد که در جوانی داری به آرامی می‌میری، چون پنج یا هفت سال از جوانی‌ات را فقط به صبر کردن می‌گذرانی."

"بعد از مدت‌ها بیکاری و نداشتن آموزش چه کاری می‌شود پیدا کرد؟ چه کسی شما را استخدام می‌کند؟"

اما با پیوستن به تیم اوضاع برای او عوض شده، او می‌گوید: "حالا گروهی هست که من به آن تعلق دارم. ما با هم برای هدفی مشترک می‌جنگیم. مردم به خاطر مهارتمان به ما احترام می‌گذارند."

برای معدودی از بازیکنان مستعد، این تیم ممکن است به چیزی بیش از گذراندن اوقاع فراغت بینجامد و باشگاه‌های فوتبال محلی استخدامشان کنند و برایشان ویزا بگیرند.

'کنار ما بینی‌شان را می‌گیرند'

مدارد می گوید که شرکت افراد محلی و غیرآفریقایی در تیم"اف سی تماما سیاه" (All Black FC) باعث دلگرمی او شده است.

برای بعضی از اعضای تیم، با تجربیاتی که از برخوردهای آمیخته با تعصب نژادی داشته‌اند، این تجربه غریبی است.

سولومن نیاسی ، یک پناهجوی ۲۶ ساله گامبیایی می‌گوید اولین روز در هنگ کنگ متوجه شد که مردم هنگام عبور از کنار او دستشان را روی بینی‌شان می گیرند و بعضی از گردشگران هم از او عکس می‌گیرند.

سولومن با لوییز چان دوست دختر بیست ساله‌اش که هنگ کنگی است در یکی از بازی‌های تیم آشنا شد.

لوییز می‌گوید که بعضی از واکنش ها مردم برایش شوک آوربوده است: "مردم هنگ کنگ فکرشان باز نیست. گاهی برای من مطالبی در مورد شایعات بدی که در مورد آفریقایی‌ها وجود دارد می‌فرستند. این موضوع خیلی نومید کننده است."

Image caption سولومن و دوست دختر هنگ کنگی اش که از سوی بعضی از افراد با تعصب روبرو شده اند

هنگام بازی هم تعصب‌های نژادی به چشم می‌خورند.

به گفته داریوس بعضی از تماشاچی‌ها هنگام بازی به آنها ناسزا می‌گویند.

اما داریوس به بازیکنان می‌گوید که بی اعتنا به این تعصب‌ها باید انضباط را حفظ کنند.

'من به نژاد نگاه نمی‌کنم'

داگ ژه یک جوان ۳۴ ساله هنگ کنگی که از سال ۲۰۱۷ به عضویت تیم "اف سی تماما سیاه" (All Black FC) در آمده است می‌گوید که به رنگ و نژاد بازیکنان نگاه نمی‌کند بلکه به بازی آنها توجه دارد.

کوین فونگ، بازیکن یکی از کالج های هنگ کنگ که اخیرا در یکی از تورهای این تیم بازی کرده است معتقد است که بازیکنان تیم می توانند نظر مردم را تغییر دهند.

به اعتقاد او اعضای این تیم روی بازی تمرکز می‌کنند و بسیار سختکوشند اما بازیکنان هنگ کنگی خیلی زود از بازی دلسرد می‌شوند.

کوین می‌گوید: "توجه مردم هنگ کنگ بیشتر به کار و درس معطوف است و برای سرگرمی وقت کمی می‌گذارند."

حق نشر عکس Biu Chun Rangers
Image caption بازی اف‌ سی تماما سیاه با یک باشگاه حرفه‌ای در هنگ کنگ

به همین خاطر او شک دارد که فوتبال واقعا بتواند به ایجاد هماهنگی نژادی در هنگ کنگ برسد.

تیم "اف سی تماما سیاه" (All Black FC) هم از این موضوع آگاهی دارد اما بازیکنان آن برای پیشبرد هدف خود که ایجاد هماهنگی و ادغم پناهجویان در جامعه است، کارهای داوطلبانه دیگری منجمله کمک به سالخوردگان در منزل انجام می دهند تا رابطه بیشتری با مردم هنگ کنگ برقرارکنند.

داریوس می‌گوید: "این باعث می شود که نظر مردم نسبت به ما عوض شود. ممکن است که ما امروز نتوانیم بهره زیادی از این تلاش‌ها ببریم اما راه را برای نسل آینده هموار می‌کنیم تا در آینده نظر مردم در مورد اقلیت‌های نژادی، پناهجویان و مهاجران تغییر پیدا کند."

موضوعات مرتبط