حمایت سازمان ملل متحد از نامزد زن انتخابات عراق

عراق حق نشر عکس EPA
Image caption حدود ۷۰۰۰ نامزد که بسیاری از آنان زن هستند در انتخابات شرکت کردند

سازمان ملل متحد "خشونت و اتهام‌زنی" علیه زنان نامزد در انتخابات عراق را محکوم کرده است. پیشتر یکی از نامزدهای زن به دلیل انتشار یک ویدیوی ادعایی جنسی در شبکه‌های اجتماعی کناره‌گیری کرد.

دکتر انتظار احمد جاسم پس از آنکه ویدئویی از او در شبکه‌های اینترنتی منتشر شد، از رقابت در انتخابات کناره گرفت. به‌گفته او این ویدئو ساختگی است.

نامزدهای دیگر زن نیز مشابه چنین تعرضی را گزارش داده‌اند.

در بیانیه سازمان ملل آمده است که هدف قراردادن زنان نه تنها باعث "نگرانی" نامزدها می‌شود بلکه "تهدیدی برای سلامت روند انتخابات است."

در عراق، یک چهارم صندلی‌های پارلمان را زنان باید اشغال کنند.

جان کوبیس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، گفت "رفتاری شنیع" با پوسترهای انتخاباتی زنان به چشم می‌خورد و شهرت و آبروی آنان مورد حمله قرار گرفته است.

آقای کوبیس گفت به‌خاطر این "وضعیت هشداردهنده" با برخی نامزدهای زنان دیدار داشته است.

او گفت: "آنهایی که پشت این اتهام‌زنی‌ها و اذیت و آزارهای اینترنتی هستند تلاش می‌کنند شما را از نامزدهای زن تحصیل‌کرده، شجاع، شایسته و روشنفکر بترسانند. از زنانی که مدعی نقش معنادار در حیات سیاسی عراق هستند."

حق نشر عکس FACEBOOK
Image caption پوستر انتخاباتی انتظار احمد جاسم

دکتر جاسم استاد دانشگاه که در فهرست انتخاباتی حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق بود به‌خاطر ویدئوی کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، مجبور شد از رقابت عقب بنشیند.

پس از آنکه کاربران رسانه‌های اجتماعی تشابهاتی بین دکتر جاسم و زنی که در ویدئو بود، دیدند، او طی بیانیه‌ای این ویدئو را ساختگی خواند و اعلام کرد که آن زن نیست. کمی بعد، او از رقابت کناره‌گیری کرد.

بنا به شبکه خبری "رودا" تلفن همراه دکتر هشو ربوار علی یکی دیگر از نامزدهای زن از حزب دموکرات کردستان دزدیده شد. ویدئویی از او منتشر شد که در مهمانی خصوصی لباس کوتاهی به تن دارد.

او از انتخابات کنار نکشید و به گزارشگران گفت: "من با همسرم در یک مهمانی خصوصی بودم، چیزی که به آن افتخار می‌کنم این است که هرکس حق آزادی دارد و مالک زندگی خصوصی خودش است."

۱۲ مه ۳۲۸ نفر برای شورای نمایندگان انتخابات خواهند شد. این، اولین انتخابات پس از شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در دسامبر است.

هرچند گروه جهادی در بخش‌های کوچکی فعال هستند و تهدید کرده که به انتخابات حمله خواهد کرد.

موضوعات مرتبط