نیکول پاشینیان: آماده‌ام نخست‌وزیر ارمنستان شوم

نیکول پاشینیان حق نشر عکس Reuters

نیکول پاشینیان رهبر مخالفان دولت در اجتماع هوادارانش در ایروان گفت آماده است که نخست وزیر ارمنستان شود.

آقای پاشینیان انقلاب مسالمت‌آمیزی را که در دو هفته گذشته رهبری کرده بار دیگر "انقلاب مخملی" خواند و گفت این انقلاب "برگشت ناپذیر" است:

"من به چشم شما نگاه می‌کنم و با احساس عمیق مسئولیت به شما می‌گویم که بله من آماده‌ام وظایف نخست‌وزیر را به عهده بگیرم."

او همچنین گفت اگر پارلمان ارمنستان او را روز سه‌شنبه به عنوان نخست وزیر انتخاب کند، او به حفظ روابط با روسیه متعهد خواهد ماند.

روسیه در ارمنستان یک پایگاه نظامی دارد و سرمایه‌گذاری‌های وسیعی در این کشور کرده است با این حال مسکو گفته است که در مسائل داخلی ارمنستان دخالت نخواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters

دوشنبه گذشته پس از ده روز اعتراضات مردمی سرژ سرکیسیان نخست وزیر این کشور استعفا کرد و حزب او -حزی جمهوری‌خواه- اعلام کرد نامزدی را برای جانشینی آقای سرکسیسیان معرفی نخواهد کرد.

آقای سرکیسیان تنها چند روز پس از عهده‌دار شدن نخست‌وزیری از سمت خود کنار رفت. او پیش از آن ده سال رئیس‌جمهوری ارمنستان بود.

ساعاتی پیش از اعلام استعفای آقای سرکیسیان، نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان آقای سرکیسیان بعد از حدود ۲۴ ساعت بازداشت آزاد شده و به جمع معترضان در ایروان، پایتخت ارمنستان پیوسته بود.

با کناره‌گیری سرژ سرکیسیان، کارن کاراپتیان به عنوان نخست‌وزیر موقت این کشور معرفی شد. او از اعضای بلندپایه حزب جمهوری‌خواه است که در زمان ریاست‌جمهوری سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر این کشور بود.

قرار است مجلس ارمنستان روز سه‌شنبه (اول مه) در یک نشست اضطراری، نخست‌وزیر جدید این کشور را انتخاب کند. حزب جمهوری‌خواه در پارلمان اکثریت دارد و برای انتخاب آقای پاشینیان به نخست‌وزیری، برخی از نمایندگان این حزب باید همراه با احزاب مخالف رای دهند.

آقای پاشینیان، جنبش اعتراضی شکل گرفته در کشور را یک "انقلاب مخملی" می‌خواند که اشاره‌ به تظاهرات مسالمت‌آمیزی است که در سال ۱۹۸۹ به حکومت کمونیست‌ها در چکسلواکی پایان داد.

سرژ سرکیسیان متهم بود که به وضعیت بد اقتصادی و فقر گسترده در ارمنستان توجهی نداشته و سیاست‌ مناسبی در قبال کشورهای آذربایجان و ترکیه در پیش نگرفته بود.

دولت او همچنین به دلیل رابطه بسیار نزدیک با روسیه هدف انتقاد شدید بود. مخالفان او را متهم می‌کردند که با نخست وزیر شدن بعد از دو دوره ریاست جمهوری تلاش دارد سناریوی پوتین- مدودف در روسیه را اجرا کند.

موضوعات مرتبط