ترامپ: فشار بر کره شمالی ادامه خواهد داشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
لحظه دیدار تاریخی رهبران کره شمالی و جنوبی در مرز دو کره

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در پی توافق دو کره برای خلع سلاح هسته‌ای این شبه جزیره می‌گوید به فشار بر پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

رییس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که یک روز مردم هر دو کره در این شبه جزیره آزاد از تسلیحات هسته‌ای کنار یکدیگر زندگی کنند.

آقای ترامپ افزود مسئولیت خود می‌داند که هنگام ملاقات با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در هفته‌های آتی با او به توافق برسد.

رهبران کره شمالی و جنوبی روز جمعه در پی برگزاری اجلاسی تاریخی بر سر عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای به توافق رسیدند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سخنان پایانی خود دو کره را یک ملت واحد خواند.

دو کره از سال ۱۹۵۳ (۶۵ سال پیش) رسما در حال جنگ هستند هر چند نبرد رویاروی میان این دو کشور سال‌ها است که به ندرت روی می‌دهد.

رهبر ۳۴ ساله کره شمالی که در راس یک هیات بزرگ و طی تشریفات مفصلی با قدم گذاشتن در خاک کره‌جنوبی از حسن نیت خود برای پایان بخشیدن به بحران شبه جزیره خبر داد پس از یک روز گفتگوی رو در رو با همتای جنوبی خودش در حالی به پیونگ‌یانگ بازگشت که اظهارات بسیار امیدوارکننده‌ او در صدر اخبار جهان قرار گرفته است.

آقای کیم از جمله گفت:

  • ما به دوران سرد و منجمد روابط میان دو کره پایان دادیم؛ دورانی که چون یک کابوس بود. و حالا به یک بهار گرم سلام می‌کنیم
  • ما یک ملیتم، یک زبان، یک نژاد، یک اقلیم، باید بتوانیم یکی شویم و در کنار هم سعادتمند شویم
  • در مسیر از سرگیری این روابط ممکن است سختی‌ها، ناکامی‌ها و حتی عقب‌گردهایی پیش آید اما پیروزی بدون درد و رنج حاصل نمی‌شود

توافق بر سر چیست؟

یک موضوع مهم برای کره شمالی ضمانت امنیتی هسته‌ای است که آمریکا به کره جنوبی و ژاپن داده و حضور نظامی که در این کشورها دارد.

ناظران می‌گویند جزئیات توافق میان رهبران دو کره تقریبا مشابه همان مفادی است که پدر کیم جونگ اون هم بیش از یک دهه پیش با همتای جنوبی‌اش بر سر آنها توافق کرده بود اما کمی بعد پیونگ‌یانگ با پشت کردن به آنها آزمایش‌های هسته‌ای خود را آغاز کرد.

همزمان آنچه در مذاکرات میان رهبران دو کره طرح شده بیشتر از آن که بر غیراتمی شدن کره‌شمالی تکیه داشته باشد بر "شبه جزیره عاری از سلاح هسته‌ای" تاکید دارد که لزوما به معنای امحاء یا خلاء سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ نیست.

با وجود این، رهبران دو کره در پایان مذاکرات روز جمعه که همراه با تشریفات ویژه در منطقه عاری از تسلیحات میان دو کشور برگزار شد، اعلام کردند که بر این موارد به توافق اصولی رسیده‌اند:

  • پایان دادن به "اقدامات خصمانه" علیه یکدیگر
  • تغییر ناحیه مرزی معروف به "منطقه عاری از تسلیحات" به "منطقه صلح" با پایان دادن به جنگ تبلیغاتی که سال‌ها از طریق بلندگوهای نشانه رفته به سوی یکدیگر و تبلیغ "برتری و بهتری زندگی در این سوی مرز" در جریان بود
  • کاستن از استقرار نظامی و تلاش برای کاهش تنش نظامی میان دو کشور
  • تلاش برای فراهم کردن زمینه مذاکرات چهارجانبه میان دو کره با حضور چین و آمریکا
  • فراهم کردن زمینه بازگشت خانواده‌هایی که پس از جنگ دو کره از هم جدا افتاده‌اند
  • اتصال خطوط راه‌آهن میان دو کشور و به روز کردن راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی میان دو کره
  • ادامه حضور مشترک دو کره در رقابت‌های وزرشی نظیر بازی‌های آسیایی امسال

آمریکا و چین چه می‌گویند؟

پکن ضمن استقبال از تعهد رهبران دو کره و شجاعت و جدیت آنها برای حل بحران در این شبه جزیره، ابراز امیدواری کرده لحظه تاریخی به وجود آمده در مذاکرات امروز تداوم یابد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم که قرار است ظرف چند هفته آینده با کیم جونگ اون دیدار کند امروز (جمعه) در توییتر نوشت: "اتفاقات خوبی در حال روی دادن است."

آقای ترامپ در واشنگتن گفت ملاقات دو رهبر در یکی از دو کشور برگزار می‌شود و موضوع هنوز در دست بررسی است. رییس جمهوری آمریکا تاکید کردکه اجازه نخواهد داد رهبر کره شمالی او را به بازی بگیرد و افزود: بالاخره به یک راه حل خواهیم رسید و اگر نرسیم اتاق مذاکره را ترک خواهیم کرد."

مایک پومپئو وزیر امور خارجه تازه آمریکا که اوایل ماه پنهانی به پیونگ یانگ و ملاقات رهبر کره شمالی رفته بود گفته است کیم جونگ اون به نظر او برای انجام توافق جدیت دارد.

آقای پمپئو در اجلاس ناتو در بروکسل گفت فشار اقتصادی جهانی که به رهبری آقای ترامپ بر کره شمالی وارد شده رهبر این کشور را متقاعد کره که مذاکره درباره خلع سلاح هسته‌ای به نفع اوست.

اجلاس چطور گذشت؟

حق نشر عکس EPA
Image caption رهبران کره شمالی و جنوبی در کنار همسرانشان

دو رهبر در جلسه‌ای که زنده از تلویزیون کره جنوبی پخش می‌شد با یکدیگر گفتگو کردند.

آقای کیم به شوخی از همتای جنوبی خود بابت اینکه مرتب او را با آزمایش‌های هسته‌ایش زود و بی‌وقت از خواب بیدار می‌کرده عذرخواهی کرد.

کیم جونگ اون گفت: شنیده‌ام که چندین بار به خاطر شرکت در جلسات شورای امنیت ملی مجبور شدی صبح زود از خواب بیدار شوی. مطمئن می‌شوم که از این به بعد خوابت به هم نریزد."

آقای مون در جواب گفت: "حالا با خیال راحت می‌خوابم".

آقای کیم در عین حال اذعان کرد که کشورش از لحاظ زیرساخت‌ها از همسایه جنوبی خود عقب است

او گفت نگرانی من از این است که اگر بعد از زندگی در فضای جنوب به کره شمالی بیایید وضعیت حمل و نقل شما را ناراحت و مرا شرمسار کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای کیم در خودرویی که با محاحفظانش محاصره شده بود و همراه با خودرو می‌دویدند به کره شمالی بازگشت.

تا این لحظه تلویزیون کره شمالی هیچ گزارشی از این اجلاس منتشر نکرده است.