حقوق قربانیان تجاوز جنسی؛ ادامه تظاهرات گسترده در اسپانیا

پلیس می‌گوید در تظاهرات امروز حدود ۳۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس می‌گوید در تظاهرات امروز حدود ۳۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند

ده‌ها هزار نفر در شهر پامپلونا اسپانیا برای سومین روز متوالی در اعتراض به حکم دادگاه درباره یک پرونده تجاوز جنسی تظاهرات کردند.

معترضان می‌گویند حکم دادگاه برای پنج مردی که لقب "گله گرگها" گرفته‌اند بسیار سبک است و دادگاه نباید آنها را از اتهام تجاوز جنسی مبرا می‌کرد.

دادگاه این پنج مرد را مجرم شناخته و آنها را به تحمل ۹ سال زندان محکوم کرده است اما قاضی تصریح کرده که آنها را به علت آزار جنسی و نه تجاوز جنسی گناهکار شناخته است، موضوعی که با اعتراض ده‌ها هزار زن و مرد در شهر پامپلونا قرار گرفته و اکنون به دیگر شهرهای اسپانیا چون مادرید، بارسلون و والنسیا هم تسری یافته است.

از زمان صدور حکم دادگاه در روز پنجشنبه این سومین روز متوالی است که معترضان با آمدن به خیابان‌ها به این حکم اعتراض کرده‌اند و آن را "بسیار ملایم" می‌خوانند.

قربانی که در زمان واقعه دختری ۱۸ ساله بوده مدعی است در جریان فستیوال گاوبازی شهر پامپلونا توسط پنج مرد به نام‌های آلفونسو کابزولو، آنتونیو مانوئل گویررو، جیسز اسکادرو، خوزه انخل پرندا و انخل بوزا مورد تجاوز قرار گرفته است.

در قوانین اسپانیا مجازات برای تجاوز جنسی بسیار سنگین‌تر از آزار جنسی است و به همین دلیل هم دادستان‌ها برای این پنج مرد که "گله گرگها" لقب گرفته‌اند دست کم ۲۰ سال حبس درخواست کرده بودند.

مطابق قوانین اسپانیا تفاوت میان آزارجنسی و تجاوز جنسی این است که در جریان آنچه آزار جنسی خوانده شده "خشونت و ارعاب" روی نمی‌دهد.

تعریفی که معترضان آن را ناقص می‌دانند و دولت اسپانیا هم با بالاگرفتن اعتراض‌ها وعده داده تعریف قانونی درباره "تجاوز جنسی" را مورد بازبینی قرار دهد.

حق نشر عکس EPA
Image caption روی این پلاکارد نوشته شده برای اثبات این که به تو تجاوز شده یا باید مرده باشی یا نزدیک به مرگ باشی تا قاضی باورت کنه

پلیس می‌گوید در تظاهرات امروز (شنبه) ۳۰ هزار نفر به خیابان آمده بودند.

تظاهرات‌کنندگان امروز دقیقا همان خیابان‌هایی را برای راهپیمایی انتخاب کردند که در جریان فستیوال گاوبازی که به سن فرمین در پامپلونا شهرت دارد، گاوها به دنبال جمعیت می‌کنند.

بسیاری از کسانی که امروز در تظاهرات شرکت کردند می‌گویند اگر چه حکم دادگاه درباره این پرونده انگیزه اصلی آنها بر ای به خیابان آمدن بوده اما در حقیقت آنها به کل سیستم قضایی هم معترض‌اند چرا که به نظر آنها نظام قضایی اسپانیا "بر ضد زنان" است.

در چند روز گذشته هشتگی با مضمون "بیانش کن" در میان شبکه‌های اجتماعی اسپانیا داغ شده که در حمایت از حقوق زنان در این کشور به راه افتاده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان می‌گویند قاضی حکم بسیار سبکی برای "گله گرگها" صادر کرده است