ساجد جاوید وزیر کشور جدید بریتانیا شد

ساجد جاوید
Image caption ساجد جاوید به سمت وزیرکشور بریتانیا انتخاب شده است

در پی استعفای امبر راد، وزیر کشور بریتانیا، ساجد جاوید به جانشینی او منصوب شده است.

آقای جاوید قبلا وزیر جوامع و دولت‌های محلی کابینه ترزا می نخست وزیر بریتانیا ،نماینده مجلس و در زمانی وزیر مشاور در اموربازرگانی و فرهنگی بود.

خانم امبر راد در استعفا نامه خود نوشته است "که ناخواسته نمایندگان پارلمان بریتانیا را درباره مهاجران غیرقانونی به اشتباه انداخته است."

خانم راد در پی افشای واقعیت رفتار با خانواده های مهاجرانی که با نام "ویندراش" شناخته می‌شوند ازمقام خود استعفا داد. این مهاجران افرادی هستند که بین سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۱ از کشورهای کارائیب آمده و در بریتانیا اقامت گزیدند و به "نسل ویندراش" نیز شناخته می‌شوند که نامشان برگرفته از نام کشتی حامل آنها به بریتانیا بود.

زیرسوال بردن حق اقامت این خانواده ها که به طور قانونی در سال‌های پس از جنگ به بریتانیا مهاجرت کرده بودند باعث انتقادهای زیادی در کشور و سیاست رفتار دولت با مهاجران شده بود.

آقای جاوید که ۴۸ سال دارد در سال ۲۰۱۰ به نمایندگی پارلمان از حزب محافظه کار برگزیده شد و برخلاف آن چه تصور می شد حامی باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بوده است.

ساجد جاوید درمصاحبه با نشریه ساندی تلگراف اظهار داشته است که رسوایی واقعیت بدرفتاری باخانواده های "ویندراش" برای او یک "مسئله شخصی " است چرا که او هم از خانواده مهاجران است، و افزود"ممکن بود با مادر یا پدر یا حتی خود من چنین رفتاری صورت گیرد."

ساجد جاوید در سال ۱۹۶۹ در یکی از شهرها لنکشایر در شمال انگلستان در یک خانواده مهاجر پاکستانی متولد شد. پدرش راننده اتوبوس بود که بعدا به شهر بریستول مهاجرت کرد و یک مغازه کوچک را راه انداخت. خانواده او در یک آپارتمان دوخوابه بالای مغازه زندگی می‌کردند.

ساجد جاوید در رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اکستر تحصیل کرد و پس از پایان تحصیلات در بخش مالی به کار پرداخت. او در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰ به مجلس عوام راه یافت و به سرعت به سمت‌های معاون اقتصادی و سپس معاون مالی وزیر خزانه‌داری منصوب شد.

وزیر کشور از اعضای ارشد کابینه است و مسئولیت‌های گسترده‌ای را برعهده دارد.