دهها زن خارجی در عراق به جرم عضویت در داعش محکوم به حبس ابد شدند

زنان متهم به همکاری با داعش حق نشر عکس Heda Saratova Instagram

دادگاهی در عراق حدود سی زن از اتباع روسیه، جمهوری آذربایجان و تاجیکستان را به جرم عضویت در گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به حبس ابد محکوم کرده است.

طبق گزارش‌ها، ۱۹ تن از این زنان تبعه روسیه، شش تن از آنها تبعه جمهوری آذربایجان و چهار نفر شهروندان تاجیکستان بوده اند. حکم این افراد در دادگاه مرکزی کیفری بغداد روز یک‌شنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) صادر شد اما آنها حق درخواست تجدید نظر دارند.

خبرگزاری فرانسه نوشته که بیشتر این زنان همراه با کودکانشان در دادگاه حضور یافته و به کمک مترجمی که استاد زبان روسی دانشگاه بغداد بوده، شهادت داده‌اند.

دادگاه این زنان را در "پیوستن و حمایت" از داعش مجرم شناخت هر چند بیشتر آنها در جریان محاکمه گفتند که شوهرانشان آنها را با فریب به عراق آورده‌اند.

خبرگزاری‍ها از قول یکی از این زنان آورده‌اند: "من نمی‌دانستم که در عراق هستم. با شوهرم و فرزندانم برای زندگی به ترکیه سفر کردیم اما بعد متوجه شدم که در عراق هستم."

یک نماینده روسیه در عراق گفته است که دستکم شصت زن دیگر روس در عراق منتظر حکم دادگاهند. به گفته منابع مختلف حدود ۵۰۰ زن خارجی همراه با کودکانشان در عراق به اتهام ارتباط با داعش بازداشت شده‌اند که برخی از آنها اتباع کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق از جمله تاجیکستان هستند.

در همین حال، هدا ساراتوا، یک مسئول حقوق بشر جمهوری خودمختار چچنستان گفته که فرزندان زنان محکوم به روسیه بازگردانده خواهند شد. زیاد سبسبی، رییس کمیسیون روابط خارجی سنای روسیه و نماینده جمهوری چچنستان در فدراسیون روسیه از جمهوری چچنستان مسئولیت بازگرداندن کودکان اتباع روسیه به این کشور را به عهده دارد.

چهارشنبه گذشته ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) چهار کودک تاجیک از عراق به تاجیکستان بازگردانده شدند. به گفته مقامات تاجیک، اینها از جمله دهها کودکی هستند که پدر و مادرانشان در سالهای اخیر به سوریه و عراق رفته و به داعش پیوسته بودند و در درگیری و بمباران مواضع داعش کشته شده‌اند.