رهبر مخالفان ارمنستان در آستانه رسیدن به نخست وزیری

Armenian opposition leader Nikol Pashinyan waves to his supporters at a rally in the capital Yerevan, 30 April 2018 حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای پاشینیان خواستار "جشن پیروزی مردم" در روز سه شنبه شده است

پارلمان ارمنستان به زودی رهبر مخالفان نیکول پاشینیان را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب خواهد کرد.

آقای پاشینیان اخیرا هدایت چند هفته تظاهرات ضددولتی را به عهده داشت که به استعفای سرژ سرکیسیان از نخست وزیری منجر شد.

او تنها نامزد احراز این پست است. حزب حاکم جمهوری خواه ارمنستان پیشتر گفت که برای کاهش تنش ها در کشور نامزدی معرفی نخواهد کرد.

حزب جمهوری خواه ارمنستان از سال ۱۹۹۹ بر قدرت مسلط بوده است.

آقای سرکیسیان که ده سال رئیس جمهور بود روز ۲۳ آوریل فقط چند روز پس از ادای سوگند کناره گیری کرد. او به تلاش برای حفظ قدرت متهم شده بود.

کلیه ۴۷ عضو مخالف در پارلمان قول داده اند به آقای پاشینیان رای دهند اما او برای کسب بیش از نیمی از آرا در پارلمان که ۱۰۵ کرسی دارد نیازمند حمایت بعضی از نمایندگان حزب حاکم است.

آقای پاشینیان که قول پاکسازی کشور از فساد، فقر و فامیل سالاری را داده از هوادارانش خواست روز سه شنبه به هنگام رای گیری در پارلمان در برابر آن تجمع کنند.

او از مردم خواست با جمع شدن در میدان جمهوری ایروان، پایتخت، "پیروزی مردم بر ناامیدی، ترک کشور و بلاتکلیفی" را جشن بگیرند.

او روز دوشنبه گفت: "فردا در این میدان، درست در همین جا، باید جشنی بزرگ برپا شود تا مردم ارمنستان پیروزی خود را که برگشت ناپذیر است جشن بگیرند."

آقای پاشینیان که ۴۲ سال دارد گفته است می خواهد انتخابات زودهنگام اعلام کند.

روز دوشنبه هزاران ارمنی در پایتخت راهپیمایی کردند و خواستار انتخاب آقای پاشینیان به عنوان نخست وزیر شدند.

ارمنستان در سال ۲۰۱۵ در یک همه پرسی به انتقال از نظام ریاست جمهوری به نظام پارلمانی رای داد.

اما آن همه پرسی با اتهام دستکاری در آرا و این ادعا که هدف آقای سرکیسیان از آن فقط حفظ قدرت پس از پایان دوره ریاست جمهوری است همراه بود.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط