ترامپ: درز سوال‌های هیئت تحقیق شرم‌آور است

حق نشر عکس Reuters
Image caption رابرت مولر، رئیس هیئت تحقیق، پیشتر رئیس اف‌بی‌آی بوده

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلویحا تایید کرده که باید به سوال‌های هیئت تحقیق ویژه درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور، پاسخ دهد.

این سوال‌ها را روزنامه نیویورک تایمز، منتشر کرده بود. آقای ترامپ گفته که درز این سوال‌ها به رسانه‌ها "شرم‌آور" است.

سوال‌ها گویا به دست تیم حقوقی رئیس جمهوری آمریکا رسیده و در این حین کسی آنها را به دست گزارشگران روزنامه نیویورک تایمز رسانده است.

آقای ترامپ شکایت از انتشار این سوال‌ها را در توییتر مطرح و به نوعی تایید کرد که این سوال‌ها اصالت دارند. او معتقد است که روسیه هیچ نقشی در انتخاب شدنش ندارد و کل تحقیقات پاپوش ‌دوختن برای اوست.

رابرت مولر، که دوازده سال در دوره ریاست جمهوری جورج بوش و باراک اوباما رئیس پلیس فدرال آمریکا بود، حالا در راس هیئتی از کارآگاهان است که درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری تحقیق می‌کنند. این هیئت زیرمجموعه اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) است.

هیئت تحقیق همچنین درباره تلاش آقای ترامپ برای جلوگیری از اجرای قانون کندوکاو می‌کند. رئیس پیشین اف‌بی‌آی گفته که آقای ترامپ از او خواسته بود تا از سر اتهام‌های مشاور امنیت ملی او گذشته و به رئیس جمهوری اعلام وفاداری کند. این اتهام در صورت اثبات جرمی است که به استیضاح می‌انجامد.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه همچنین در توییتی دیگر نوشت: "به نظر خیلی کار سختی می‌آید که جلوی اجرای عدالت درباره جرمی که هرگز اتفاق نیافتاده را گرفت."

گزارش شده که سوال‌های هیئت تحقیق از رئیس جمهوری طیف گسترده‌ای از وقایع یک سال اخیر آمریکا را در بر می‌گیرد؛ از دلایل او برای اخراج رئیس پیشین اف‌بی‌ای گرفته تا انتقادهای آقای ترامپ از جف سشنز وزیر دادگستری‌اش.

جف سشنز بعد از اینکه مشخص شد درباره دیدارش با سفیر روسیه پیش از انتخابات به کنگره حقیقت را نگفته، خود را از تحقیقات مربوط به روسیه معذور کرد.

آقای مولر همچنین می‌خواهد از آقای ترامپ درباره احتمال همکاری بین کارزار انتخاباتی او و روسیه سوال‌هایی بپرسد.

رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته که روسیه هیچ دخالتی در انتخاب شدن او نداشته و آن کشور بیش از اینکه با کارزار انتخاباتی او در تماس باشند با رقبای دموکراتش دست به یکی می‌کردند.