پرونده دخالت روسیه: تهدید به احضار رئیس جمهوری آمریکا

رابرت مولر و گروهش هنوز با رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو نکرده‌اند حق نشر عکس PA/REUTERS
Image caption رابرت مولر و گروهش هنوز با رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو نکرده‌اند

رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که رابرت مولر، رئیس هیئت تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، هشدار داده است که می‌تواند از دونالد ترامپ بخواهد در این پرونده شهادت دهد، به این معنا که می‌تواند احضاریه رسمی برای رئیس جمهوری آمریکا صادر کند.

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که آقای مولر در جریان گفت‌وگوهایش با وکلای رئیس جمهوری آمریکا در ماه مارس چنین حرفی را بیان کرده است.

نکته دیگری که در گزارش‌ها آمده، این است که یکی از وکلای آقای ترامپ که دیگر در تیم حقوقی او نیست، به این تهدید آقای مولر واکنش تندی نشان داده است.

اگر این گزارش‌ها درست باشد، احتمالا این نخستین باری است که هیئت تحقیق چنین درخواستی را مطرح می‌کند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته که وکیل پیشین آقای ترامپ در آن جلسه تاکید کرده که رئیس‌جمهوری هیچ تعهدی برای پاسخ‌گویی به سوال‌های هیئت تحقیق فدرال درباره نقش روسیه ندارد.

گروه آقای مولر هم گفته‌اند اگر رئیس‌جمهوری خود حاضر به پاسخگویی نشود، برایش احضاریه صادر می‌کنند. آنها همچنین قول داده‌اند جزییات بیشتری درباره سوال‌هایی که می‌خواهند از آقای ترامپ بپرسند در اختیار وکلای او قرار دهند.

گزارش شده که "جان دود"، وکیل مستعفی آقای ترامپ، در آن جلسه به آقای مولر گفته که هیئت تحقیق "مزاحم کار رئیس جمهوری آمریکا هستند."

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز، ۴۹ سوالی را منتشر کرده بود که هیئت تحقیق می‌خواهد از آقای ترامپ بپرسد. سوال‌ها در چند موضوع مختلف هستند، از جمله دلایل رئیس جمهوری برای برکنار کردن جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی و ارتباطات روسیه با کارزار انتخاباتی آقای ترامپ.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که او خواهان صحبت با آقای مولر است. اما شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش کرده که بعد از یورش نیروهای فدرال به دفتر یکی از وکلای آقای ترامپ او علاقه‌اش به صحبت با هیئت تحقیق را از دست داده است.

بسیاری از وکلا و مشاوران آقای ترامپ به او توصیه کرده‌اند که دست کم رو در رو با هیئت تحقیق صحبت نکند و سعی کند به سوال‌ها کتبی پاسخ دهد. آنها واهمه دارند که آقای ترامپ حرف نسنجیده‌ای بگوید که بعدا برایش مشکل‌ساز شود.

آقای ترامپ تقریبا هر روز در توییتر خود چیزی درباره این تحقیقات نوشته و تاکید می‌کند که هیچ رابطه‌ای بین کارزار انتخاباتی او و روسیه نبوده است. او همچنین می‌گوید که کل این تحقیقات به دلیل فساد در سیستم قضایی و پلیسی آمریکاست که می‌خواهند او را از میدان به در کنند.