پرتاب کننده کفش به جورج بوش، نامزد انتخابات پارلمانی عراق شده است

انتخابات عراق
Image caption منتظر الزیدی نامزد انتخابات پارلمانی عراق از ائتلاف سائرون شده است

در انتخابات هفته آینده عراق، منتظرالزیدی، خبرنگاری که در سال ۲۰۰۸ با پرتاب لنگه کفش به سوی جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا شهرت پیدا کرد از ائتلاف (سائرون) مقتدا صدر، روحانی شیعه نامزد انتخابات ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) عراق شده است.

آقای الزیدی می‌گوید که می‌خواهد با طائون فساد در عراق مبارزه کند.

منتظرالزیدی سال ۲۰۰۸دریک نشست خبری مشترک جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق و نوری مالکی نخست وزیر وقت عراق هردو لنگه کفش خود را به سوی جورج بوش پرتاب کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در نشست خبری جورج بوش و نوری مالکی الزیدی لنگه کفش های خودرا به طرف جورج بوش پرتاب کرد

آقای زیدی برای بسیاری از عراقی ها به صورت قهرمان درآمد؛ اما به جرم حمله به رهبر یک کشورخارجی محکوم به زندان شد.

پس از آزادی، منتظرالزیدی مدعی شد که در زندان مورد شکنجه قرارگرفته و برای شکستگی استخوان، دندان و سایرجراحاتی که در اثر شکنجه براو وارد شده است درخواست غرامت کرد.

منتظرالزیدی بعنوان خبرنگار شبکه تلویزیونی البغدادیه در نشست خبری جورج بوش و نوری مالکی شرکت کرده بود.

هنگامی که در این نشست آقای بوش و آقای مالکی صحبت می‌کردند الزیدی هر دو لنگه کفش خود را به سمت جرج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا، پرتاب کرد

او آقای بوش را "سگ" خطاب کرد و گفت کفش‌هایش "بوسه خداحافظی" از طرف مردم عراق است؛ از سوی کسانی که یتیم یا بیوه شده‌اند و یا کسانی که در جنگ جان خود را ازدست داده‌اند.

آقای زیدی خشم خود را از اشغال عراق توسط نیروهای تحت رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ و خشونت‌هایی که در پی داشت نشان داد.

جورج دبلیو بوش خود را از مسیر کفش ها کنار کشید و خونسردی خود را حفظ کرد و بعد ها در مصاحبه‌هایی که داشت تاکید کرد که کینه‌ای از پرتاب کننده کفش به دل نگرفته است و افزود: "من دردوران ریاست جمهوری‌ام اتفاقات عجیت و غریب زیادی دیده ام اما شاید بتوانم بگویم این یکی از عجیب‌ترین آنها بود."

منتظرالزیدی پس از آزادی از زندان خبرنگاری را ترک کرد، به اروپا رفت و آنجا یک سازمان کمک های انسانی برای قربانیان جنگ عراق تاسیس کرد.

الزیدی قول داده است که اگر در ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) به سمت نمایندگی پارلمان انتخاب شود " دزدان و افر اد فاسد را از عراق پاکسازی خواهد کرد و کسانی را که پول های عراق را می دزدند تحت تعقیب قرارخواهد داد و جلوی به هدر رفتن پول مردم را خواهد گرفت."

منتظر الزیدی از فهرست سائرون که ائتلافی از حزب الاستقامه که مقتدا صدر آن را تاسیس کرده است و شش حزب سکولار منجمله حزب کمونیست عراق تشکیل شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption یک چهارم کرسی های پارلمان عراق به زنان اختصاص داده شده است

سائرون یکی از ۸۸ فهرست و جریان سیاسی است که با ائتلاف گروه نصر حیدر عبادی، نخست‌وزیر شیعه عراق، دولت قانون نوری مالکی نخست وزیر سابق که او هم شیعه است، فتح که شامل شاخه‌های سیاسی بسیچ مردمی است و ائتلاف متحدان عراق که از سوی اسامه النجیفی معاون سنی رئیس جمهور عراق تشکیل شده است، به رقابت می‌پردازد.

۳۲۸ کرسی پارلمانی براساس نظام انتخابات تناسبی در نظر گرفته شده است گرچه ۴۶ کرسی برای به کردهای عراقی و یک چهارم کرسی ها به زنان اختصاص داده شده است.

این اولین انتخابات عراق از زمانی است که دولت عراق دسامبر گذشته اعلام کرد که در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیروز شده است