شاعر اسرائیلی‌ عرب‌تبار برای 'ترویج خشونت' مجرم شناخته شد

درین طاطور می‌گوید مقام‌های اسراییل شعر او را غلط ترجمه کرده و بد فهمیده‌اند. حق نشر عکس freedareentatour.org
Image caption دارین طاطور می‌گوید مقام‌های اسراییل شعر او را غلط ترجمه کرده و بد فهمیده‌اند

دادگاهی در اسرائیل یک شاعر اسرائیلی عرب‌تبار را برای آنچه در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده، برای "تحریک به خشونت" و "حمایت از سازمان‌های تروریستی" مجرم شناخته است.

دارین طاطور در سال ۲۰۱۵ دستگیر شد. دلیل بازداشت او سه انتشار مطالبی در فیسبوک، از جمله این شعر از خانم طاطور بود که پای تصاویری از اعتراضات علیه اسراییل منتشر کرده بود: "بایستید ای مردم من، رویاروی آنها بایستید".

خانم طاطور گفته شعر او بد فهمیده شده و او کسی را به خشونت دعوت نکرده است.

انجمن بین‌المللی قلم این حکم را محکوم کرده است و گفته است خانم طاطور به دلیل اشعار و فعالیت‌های صلح‌آمیزش محکوم شده است.

جنیفر کلمنت رییس این انجمن گفته است: "خانم طاطور به دلیل کاری مجرم شناخته شده که کار هرروزه نویسندگان است. ما از کلمات خود برای به چالش کشیدن مسالمت آمیز بی‌عدالتی استفاده می‌کنیم و انجمن قلم خواستار اجرای عدالت در این پرونده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption دادستان‌های اسراییلی می‌گویند شعر خانم طاطور به مثابه دعوت به خشونت است

دارین طاطور که ۳۶ سال دارد در اکتبر ۲۰۱۵ دستگیر شد. او ابتدا چند ماهی در زندان بود و پس از آن در ژانویه ۲۰۱۶ در حصر خانگی قرار گرفت.

مقام‌های اسراییلی با محدود کردن رفت و آمد او خانم طاطور را "تهدیدی برای امنیت عمومی" اعلام کردند.

دسترسی او به تلفن موبایل و اینترنت نیز ممنوع شده است.

اولین پایه اتهامات او در دادگاه، ویدئویی است که روی شعرخوانی با صدای دارین طاطور تصاویری از معترضان فلسطینی را در حال پرتاب سنگ به سربازان اسرائیلی نشان می‌دهد.

در بخشی از شعر خانم طاطور آمده : "بایستید مردم من/ رویاروی آنها بایستید/ در برابر دزدی شهرک‌نشین‌ها مقاومت کنید/ و از پی کاروان شهیدان روان شوید".

حق نشر عکس AFP
Image caption شعر خانم طاطور در آغاز موج حملات با چاقو و حملات مسلحانه دیگر در اسراییل منتشر شد

مقام‌های قضایی اسرائیلی گفتند انتشار گسترده این شعر در شرایطی که موجی از حملات در جریان بود، "احتمال واقعی ارتکاب اقدامات خشونت آمیز و تروریستی را موجب می‌شد".

خانم طاطور به رویترز گفت شعرش بد فهمیده شده است. او گفت: "دعوت به خشونتی در کار نیست. مبارزه‌ای در جریان است و آن را خشونت جا می‌زنند".

بعد از اعلام محکومیت خانم طاطور روزنامه هاآرتص اسراییل به نقل از او نوشت: "محاکمه من نقاب‌ها را کنار زد. همه جهان از ماجرای من باخبر می‌شوند. همه جهان می‌فهمند اسرائیل چگونه دموکراسی است. دموکراسی مختص یهودیان. تنها اعراب به زندان می‌روند."