یک شهر تاریخی در ترکیه به فروش گذاشته شد

حق نشر عکس HURRIYET
Image caption گاوها در حال چریدن در میان خرابه‌های باستانی

گزارش شده که یک شهر تاریخی ۲۵۰۰ ساله واقع در ترکیه امروزی به فروش گذاشته شده است. هدف از این کار جلوگیری از تخریب آثار تاریخی و تاراج این شهر بوسیله جویندگان گنج و عتیقه عنوان شده است.

روزنامه حریت چاپ ترکیه گزارش داده است که شهر باستانی بارگیلیا، در ناحیه اژه و نزدیکی بودروم ترکیه قرار دارد و مالکان آن این منطقه را به قیمت ۳۵ میلیون لیر ترکیه (۸ میلیون و پانصد هزار دلار) برای فروش گذاشته‌اند.

این منطقه که ۱۳۳ هکتار وسعت دارد در حال حاضر در مالکیت شخصی است و گاوها در میان خرابه‎ها و بقایای یک تئاتر باستانی، قلعه و دیوارهای دژ شهر و گورستانی می‌چرند که همه در فهرست اماکن باستانی حفاظت شده قرار دارد

به نوشته این روزنامه از یک صومعه قدیمی به عنوان محل نگهداری حیوانات استفاده می‌شود.

حسین اوکپینار، یکی از مالکان این منطقه می‌گوید که آنها به تنهایی نمی‌توانند از این شهر تاریخی محافظت کنند و از دولت هم می‌خواهند که پا پیش بگذارد.

حق نشر عکس HURRIYET
Image caption بسیاری از قطعات موزائیک‌های باستانی دزدیده شده است اما مقدار کمی از آن باقی مانده است

شکارچیان گنج و عتیقه

هیچ اثری از حفاری‌های باستان‌شناسی در این شهر دیده نمی‌شود و این شهر هدف فعالیت شکارچیان عتیقه قرار دارد که گزارش شده موزائیک‌هایی مربوط به دوران روم باستان را ربوده‌اند.

با اینکه این محل از نظر ارزش باستانی، در رده یکم طبقه‌بندی شده، اما مورد حمایت دولت قرار نگرفته چون در داخل یک ملک شخصی قرار گرفته است و به گفته صاحبان آن می‌تواند به زمین‌های حفاظت شده وزارت فرهنگ دولت ترکیه افزوده شود.

این اولین بار نیست که این شهر برای فروش عرضه می‌شود. در سال ۲۰۱۵ روزنامه حریت یک آگهی تبلیغاتی را منتشر کرد. مضمن این آگهی متعلق به یک بنگاه محلی معاملات املاک محلی این بود: "یک منطقه باستان‌شناسی درجه یک، در نزدیکی دریاچه برد هون در نزدیکی روستای بوگازیسی، با چشم‌انداز کاملی از دریاچه و دریا به فروش می‌رسد."

با وجود ویژگی‌های جذابی که برای این منطقه نوشته شده بود، این ملک به فروش نرفت و حالا دوباره با حدود دو میلیون دلار زیر قیمت اصلی به حراج گذاشته شده است.

حق نشر عکس HURRIYET
Image caption لاستیک کهنه تراکتور از آثار تاریخی نیست اما کاملا مشخص است که این مکان تا چه حد می‌تواند برای غارتگران عتیقه میتواند جذاب باشد