به علت حضور ترامپ؛ ممنوعیت سلاح در همایش حمایت از آزادی اسلحه

ان‌آر‌ای در تبلیغ همایش امسال خود نوشته در مساحتی به بزرگی "۱۵ جریب" انواع سلاح‌ها به نمایش خواهد گذاشت حق نشر عکس Getty Images
Image caption ان‌آر‌ای در تبلیغ همایش امسال خود نوشته در مساحتی به بزرگی "۱۵ جریب" انواع سلاح‌ها به نمایش خواهد گذاشت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای سخنرانی در همایش بزرگ سالانه انجمن سلاح آمریکا به تگزاس رفته است.

همایش امسال نخستین گردهمایی حامیان آزادی سلاح پس از کشتار دبیرستان مارجوری استونمن فلوریدا و اعتراض‌های گسترده دانش‌آموزی پس از آن است.

آقای ترامپ پس از کشتار در این دبیرستان به بازماندگان قربانیان خشونت مسلحانه در مدارس وعده داد برای اصلاح قوانین اسلحه اقدام کند و حتی اعضای کنگره آمریکا را به سخره گرفت و گفت: "شماها از ان‌آر‌ای می‌ترسید".

این چهارمین سخنرانی آقای ترامپ در همایش سالانه انجمن سلاح آمریکا (ان‌آر‌ای) است که دو نوبت اخیر آن را پس از ورود به کاخ‌سفید انجام داده است. بدین لحاظ او نخستین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست که در کمتر از دو سال از به قدرت رسیدن دو بار برای حامیان آزادی سلاح در همایش سالانه آنها که بزرگترین گردهمایی از این نوع است حضور می‌یابد.

همزمان تیم حفاظت از رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده در مدت حضور و سخنرانی آقای ترامپ که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری هم او را همراهی می‌کند، حمل سلاح ممنوع خواهد بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان ان آر ای می‌گویند اگر آزادی سلاح امنیت را به خطر نمی‌اندازد چرا در هنگام حضور رئیس‌جمهور حمل سلاح ممنوع شده

اما همزمان گروه‌های حامی آزادی مالکیت و حمل سلاح از این تصمیم انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند برچیدن سلاح‌ها در همایشی که فلسفه وجودی‌اش حمایت از آزادی سلاح است از "متظاهرانه بودن" رفتار کاخ‌سفید خبر می‌دهد.

در همین حال، دانش‌آموزان دبیرستان مارجوری استونمن که در چند ماه گذشته برای اصلاح قوانین اسلحه کارزار بزرگی به راه انداخته‌اند در بیانیه‌ای با انتقاد از ان‌آر‌ای، که بزرگترین نهاد لابی‌گر در حمایت از آزادی اسلحه است، گفته‌اند اگر همایش سالانه انجمن سلاح خود را موظف به برچیدن اسلحه‌ها با هدف برقراری امنیت دانسته، ما هم محیط مدرسه مستحق همین امنیت هستیم.

به عبارت دیگر، منتقدان قوانین مالکیت و حمل سلاح می‌گویند اگر تیم حفاظت رئیس‌جمهوری و ان‌آر‌ای با فرض "امنیت بیشتر در نبود دسترسی به اسلحه" شرکت‎‌کنندگان در این همایش را از به همراه داشتن سلاح‌هایشان منع کرده‌اند، تصمیم و اقدام آنها همسو به شعار منتقدان است که می‌گویند برای تامین امنیت بیشتر در مدارس و اماکن عمومی باید اسلحه یا دست کم برخی از انواع خودکار آن، نباید در دسترس همگان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید

انتظار می‌رود امسال حدود ۸۰ هزار نفر در همایش بزرگ ان‌آر‌ای که در شهر دالاس تگزاس برگزار می‌شود حضور یابند.

سال گذشته هم که دونالد ترامپ در این همایش شرکت کرد، به دلایل امنیتی سلاح‌ها برچیده شد.

با وجود ادعای آقای ترامپ برای حمایت از اصلاح قوانین اسلحه در روزهای بعد از کشتار فلوریدا، انتظار می‌رود با توجه به نزدیکی انتخابات میان دوره‌ای کنگره در پاییز امسال، آقای ترامپ امروز در سخنان خود از متمم دوم قانون اساسی آمریکا که بسیاری آن را دستمایه دفاع از حق مالکیت اسلحه در این کشور می‌دانند سخن بگوید و همچون گذشته از ان‌آر‌ای حمایت کند.

بنابر گزارش "موسسه سیاست پاسخگو" انجمن سلاح آمریکا در جریان کارزاهای انتخاباتی سال ۲۰۱۶ حدود ۸ میلیون دلار در قالب تبلیغات از دونالد ترامپ حمایت کرده بود.

آقای ترامپ بعد از کشتار دبیرستان مارجوری استونمن در شهر پارکلند فلوریدا که ۱۷ کشته و همین تعداد مجروح برجای گذاشت گفته بود: "نگران ان‌آر‌ای نباشید آنها طرف ما هستند... اما گاهی اوقات باید مقابل آنها خیلی سخت بایستیم و به همین علت این بار به رویارویی با آنها خواهیم رفت."

رئیس جمهور آمریکا در اواخر ماه فوریه گذشته و بعد از این تیراندازی خونین در توییتر نوشت: "من قویا به دنبال تصویب قانون بررسی دقیق و جامع سوء پیشینه (خریداران سلاح) خواهم رفت. جو کنگره هم به نظر می‌رسه که همراه و آماده این شده که بالاخره کاری در این زمینه بکنه. امیدوارم."

آخرین رئیس جمهور آمریکا که پیش از این در حمایت از ان‌آر‌ای به همایش بزرگ سالانه آنها رفته بود رونالد ریگان بود که ۳۵ سال پیش (۱۹۸۳) برای اعضای ان‌آر‌ای سخنرانی کرده بود.