اسرائیل از نامزدی برای عضویت در شورای امنیت انصراف داد

حق نشر عکس Getty Images

اسرائیل از نامزدی عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد انصراف داده است.

اسرائیل کاندیدای عضویت شورای امنیت برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بود. این برای اولین بار بود که اسرائیل برای عضویت در این شورا تلاش می‌کرد.

نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل متحد گفته است نامزدی این کشور برای عضویت در شورای امنیت پس از مشورت با متحدان این کشور به تعویق افتاده است.

ماه پیش وزیر امور خارجه دولت خودگردان فلسطینی گفته بود کشورهای عربی درصدد آن هستند تا جلوی عضویت اسرائیل در شورای امنیت را بگیرند.

انصراف اسرائیل راه را برای عضویت آلمان و بلژیک در این شورا از طریق سهمیه گروه کشورهای اروپایی فراهم می‌کند.

خبرگزاری رویترز، روز جمعه (چهارم مه) به نقل از یک مقام ناشناس در سازمان ملل نوشت علت انصراف اسرائیل شانس کم این کشور در رقابت با آلمان و بلژیک بوده است.

این سه کشور برای تصاحب دو کرسی غیردایم شورای امنیت برای کشورهای اروپایی رقابت می‌کردند.

انتظار می‌رود آفریقای جنوبی و جمهوری دومنیکن نیز عضو غیر دایم شورای امنیت شوند و از میان اندونزی و مالدیو هم یکی به عضویت این شورا در خواهد آمد.

این دو کرسی برای دو سال و از آغاز سال ۲۰۱۹ در اختیار دو کشور اروپایی قرار خواهد گرفت.

شورای امنیت ۱۵ عضو دایم و غیردایم دارد و وظیفه اصلی آن پیشگیری از جنگ و گسترش صلح است.

با انصراف اسرائیل، اکنون آلمان و بلژیک بدون رقیب نامزد می‌شوند اما برای تایید عضویت آنها باید از دست کم دو سوم اعضای مجمع عمومی سازمان ملل رای مثبت دریافت کنند.

۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد قرار است ماه آینده بر سر اعضای جدید شورای امنیت رای‌گیری کنند.

به غیر از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه که اعضای دائم این شورا هستند، ۱۰ عضو غیردایم هم به طور دوره‌ای (دو ساله) عضو شورای امنیت می‌شوند.

اعضای غیردایم فعلی این شورا که نمایندگان مناطق مختلف جغرافیایی هستند عبارتند از: لهستان، ایتالیا، هلند، سوئد، بولیوی، پرو، قزاقستان، کویت، اتیوپی، ساحل عاج و گینه استوایی.