‏'اختلاف موضع' ترامپ با وکیلش جولیانی بعد از اظهارات بحث‌برانگیز اخیر

دونالد ترامپ در کاخ سفید حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ می‌گوید وکیلش رودی جولیانی تازه به این پرونده پیوسته و به‌زودی درباره جزئیات وقایع اتفاق‌افتاده مسلط خواهد شد.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به خبرنگاران ضمن حمایت از وکیلش رودی جولیانی، اظهارنظری کرد که به نظر می‌رسد نشان‌دهنده اختلاف موضع این دو درباره بعضی جزئیات مربوط به حق‌السکوت پرداخت‌شده به ستاره پورن باشد.

دونالد ترامپ گفت وکیلش رودی جولیانی "آدم معرکه‌ای است" ولی تازه به این پرونده پیوسته و به‌زودی درباره جزئیات وقایع اتفاق‌افتاده مسلط خواهد شد.

آقای جولیانی دو روز پیش درباره ماجرای حق‌السکوت پرداخت‌شده به ستاره پورن حرف‌هایی زد که با حرف‌های قبلی آقای ترامپ تفاوت داشت.

هرچند دونالد ترامپ ساعاتی بعد در توییت‌هایی بخش عمده‌ای از حرف‌های رودی جولیانی را تایید کرد.

استفانی کلیفورد معروف به "دنیلز طوفانی" مدعی است که در سال ۲۰۰۶ با دونالد ترامپ رابطه جنسی داشته و وکیل آقای ترامپ در سال ۲۰۱۶ به این ستاره پورن ۱۳۰ هزار دلار داده است تا درباره آن رابطه جایی حرف نزند. او هم‌چنین گفته است که قبل از آن یک نفر او را تهدید کرد "دست از سر ترامپ بردارد".

قبل از این آقای ترامپ گفته بود از این پول پرداخت‌شده به خانم کلیفورد "خبر ندارد".

اما رودی جولیانی که به‌تازگی به گروه وکلای شخصی دونالد ترامپ پیوسته است، شام‌گاه چهارشنبه و صبح پنج‌شنبه در مصاحبه‌هایی گفت که آقای ترامپ بعد از پرداخت، این پول را به وکیلش مایکل کوهن برگردانده است.

اگر ثابت شود که مایکل کوهن، وکیل شخصی و به‌نوعی کارچاق‌کن دونالد ترامپ در سال‌های اخیر، حق‌السکوت استفانی کلیفورد را از بودجه ستاد انتخاباتی ترامپ داده باشد، این یک تخلف انتخاباتی است. هم‌چنین اگر هم از جیب خودش داده باشد، چون می‌تواند نوعی کمک انتخاباتی به دونالد ترامپ حساب شود ولی جایی ثبت نشده، تخلف است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دونالد ترامپ در هواپیمای ریاست‌جمهوری به خبرنگاران گفت درباره پولی که وکیلش به ستاره پورن داده، خبر ندارد.

با این حال رودی جولیانی، که می‌گوید الآن در راس مشاوران حقوقی دونالد ترامپ است، در مصاحبه‌اش با تلویزیون خبری فاکس‌نیوز گفت که هیچ تحلف انتخاباتی صورت نگرفته است چون این پول پرداخت‌شده به استفانی کلیفورد نه از جیب مایکل کوهن بوده است و نه از بودجه انتخاباتی ستاد ترامپ.

در عین حال او ساعاتی بعد در مصاحبه دیگری با همین شبکه تلویحا گفت که به اقتضای این‌که دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود و مطرح‌شدن ادعای ستاره پورن می‌توانست به ضرر او شود، مایکل کوهن این مساله را حل و فصل کرده است.

آقای جولیانی روز جمعه در بیانیه‌ای "برای روشن‌کردن" اظهارنظرهایش در چند روز اخیر گفت که اشاره‌اش به ملاحظات زمانی پرداخت این حق‌السکوت، در توضیح برداشت او از آن‌چه دونالد ترامپ خبر داشته نبوده است بلکه در توضیح برداشت خود او از این مسائل بوده است.

دونالد ترامپ در توییت‌هایی که بعد از مصاحبه رودی جولیانی منتشر کرد، آن بخش از حرف‌های این وکیلش را تکرار کرد که حق‌السکوت پرداخت‌شده به استفانی کلیفورد از بودجه ستاد انتخاباتی‌اش نبوده است.

او هم‌چنین این بخش از حرف‌های آقای جولیانی را هم تایید کرد که حق‌السکوت برای "متوقف‌کردن اتهام‌های غلط و اخاذی‌های" خانم کلیفورد بوده است.

حق نشر عکس Stormy Daniels
Image caption این عکس را ستاره پورن معروف به 'دنیلز طوفانی' منتشر کرده و می‌گوید ۱۲سال پیش، یک سال بعد از ازدواج دونالد ترامپ با ملانیا، در یک هتل با آقای ترامپ سکس داشته است.

گزارش شده است که مایکل کوهن، وکیل و کارچاق‌کن دونالد ترامپ در سال‌های اخیر، در حال حاضر سوژه تحقیقات قضایی با اتهام احتمالی نقض مقررات انتخاباتی و تخلف بانکی است.

او در ابتدا انکار می‌کرد که حق‌السکوتی به ستاره پورن داده است اما در ماه فوریه اذعان کرد که چنین پرداختی کرده است.

ماه گذشته ماموران اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، به خانه و دفتر آقای کوهن ریختند و اسناد و مدارکی را با خود بردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش شده است که مایکل کوهن در حال حاضر سوژه تحقیقات قضایی با اتهام احتمالی نقض مقررات انتخاباتی است.

در همین حال روز جمعه یک قاضی در آمریکا درخواست‌های بازرس‌هایی را که با بازرس ویژه رابرت مولر کار می‌کنند، رد کرد.

بازرس مولر در راس تحقیقات اف‌بی‌آی درباره دونالد ترامپ است.

وکلای پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی آقای ترامپ، در یک دادگاه ناحیه‌ای در ویرجنیا در پی رفع اتهام تخلف بانکی به آقای مانافورت بودند. این اتهام را بازرس مولر به رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ زده است.

اما قاضی الیس در جلسه دادگاه هشدار داده که به آقای مولر "قدرت مطلق" نمی‌دهد تا آقای مانافورت را زیر فشار بگذارد که به حرف بیاید.

او به تیم تحقیقاتی بازرس مولر گفت: "چیزی که شما واقعا دنبالش هستید، رسیدن به اطلاعاتی است که آقای مانافورت می‌تواند به شما بدهد که مربوط به آقای ترامپ باشد و منجر شود به پی‌گرد او [دونالد ترامپ] یا استیضاح او".

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در گردهم‌آیی انجمن ملی اسلحه در تگزاس که به گرمی از او استقبال کردند، این اظهارنظر قاضی ناحیه‌ای در ویرجینیا را ستود.

آقای ترامپ گفت: "خیلی وقت است همین را می‌گویم" که به گفته او، کل این تحقیقات تلاشی برای اتهام‌زنی بی‌اساس و جرم‌تراشیدن برای افراد است.