ابراز نگرانی دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت دختر حاکم دوبی

حق نشر عکس YOUTUBE
Image caption شاهزاده لطیفه، دختر حاکم دوبی

دیده‌بان حقوق بشر از مقام‌های دوبی خواسته تا اطلاعاتی را درباره محل زندگی لطیفه، دختر محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی ارائه دهند.

گفته شده که خانم لطیفه تلاش کرده تا برای داشتن زندگی آزاد از دوبی بگریزد.

اما شاهدان گفته‌اند که کشتی لوکسی که او با آن قصد فرار از دوبی را داشت، در آب‌های هند مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفته و خانم لطیفه به دوبی بازگردانده شده است.

از آن زمان تاکنون اطلاعی از او در دست نیست.

دختر حاکم دوبی کجاست؟

مقام‌های امارات به بی بی سی گفته‌اند که به دلایل قانونی نمی‌توانند به این ادعاها پاسخ دهند.

در ویدیویی که مارس سال جاری منتشر شد، دختر۳۲ ساله حاکم دوبی اعلام کرد که به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی خانواده‌اش از دوبی گریخته است.

او در این ویدیو می‌گوید که دختر محمد بن راشد آل مکتوم است و مادرش الجزایری است.

اما یک ماه بعد، یک منبع نزدیک به دولت در دوبی گفت که این شاهزاده فراری را به دوبی باز گردانده‌اند.

این منبع ناشناس هفدهم آوریل ( ماه گذشته میلادی)، در تماسی تلفنی به خبرگزاری فرانسه گفت: "آن چه که می توانم تایید کنم این است که آن‌ها او ( لطیفه) را به دوبی بازگردانده‌اند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و پدر لطیفه

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای که امروز، شنبه ۵ مه، منتشر کرده، گفته است که مقام‌های دوبی باید محل زندگی خانم لطیفه را آشکار کرده و وضعیت حقوقی او را مشخص کنند.

در بیانیه این نهاد حقوق بشری همچنین آمده است که در صورت عدم افشای محل زندگی و وضعیت این خانم، با استناد به شواهد موجود این دیدگاه تقویت می‌شود که مقام‌های امارات او را بازداشت کرده باشند.

سارا لی، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر هم گفته که مقامات امارات باید فورا اجازه دهند که او با دنیای خارج تماس داشته باشد.

به گفته این مقام دیده بان حقوق بشر، "اگر او را بازداشت کرده باشند، باید از همان حقوقی که همه افراد بازداشتی از آن برخوردارند، بهره مند باشد از جمله حضور در دادگاهی مستقل."

موضوعات مرتبط