دفاع ترامپ از نامزد ریاست سیا بعد از پیشنهاد کناره‌گیری

جینا هسپل حق نشر عکس Reuters
Image caption جینا هسپل ۳۳ سال سابقه کار در سیا دارد

در پی مطرح شدن پیشنهاد کناره‌گیری جینا هسپل از نامزدی ریاست سیا به دلیل فشارها و انتقادها، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از خانم هسپل و نامزدی او برای این پست به شدت دفاع کرده است.

آقای ترامپ امروز دوشنبه، ۷ ماه مه در توییتی نوشت که انتقادها از خانم هسپل به این دلیل است که "او در برابر تروریست‌ها بسیار سختگیر بوده است".

خانم هسپل که قرار است روز چهارشنبه در برابر پرسش‌های کمیته سنای آمریکا قرار بگیرد، از تصمیم قبلی خود برای کناره‌گیری از نامزدی این پست منصرف شده است.

او به این دلیل می‌خواست از نامزدی سیا کناره‌گیری کند که به خاطر نقش داشتن در روش‌های سختگیرانه بازجویی - که بسیاری آن را شکنجه می‌دانند - تحت فشار است.

ترکیب فعلی سنا با ۵۱ جمهوری‌خواه (حزب آقای ترامپ) و ۴۹ دموکرات، تایید صلاحیت او را سخت می‌کند.

مقام ریاست سیا از زمان انتصاب مایک پومپئو، رئیس قبلی آن به سمت وزارت خارجه آمریکا خالی است. در صورت تایید صلاحیت از سوی کنگره خانم هسپل اولین زنی خواهد بود که به این مقام می‌رسد.

دلیل نگرانی خانم هسپل چیست؟

جینا هسپل که ۳۳ سال سابقه کار در سیا دارد، اوایل سال ۲۰۱۷ به سمت معاونت این سازمان منصوب شد.

نام او به عنوان یکی از طراحان شیوه‌های خشن و جنجالی بازجویی مظنونان تروریسم - مثل القاء حس خفگی -مطرح است.

خانم هسپل خود از گردانندگان یکی از "سایت‌های سیاه" سازمان در تایلند بوده است؛ زندانی مخفی در خارج از آمریکا که شیوه‌های بازجویی مورد انتقاد در آن اجرا می‌شد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که او روز جمعه ۴ مه به دلیل نگرانی‌های مربوط به حمایت او از شیوه‌های خشن بازجویی به کاخ سفید احضار شده است.

گفته می‌شود در همان جلسه او پیشنهاد کناره‌گیری خود از نامزدی ریاست سیا را مطرح کرده است. بنا بر این گزارش خانم هسپل از این نگران بوده که پرسش و پاسخ او در سنا به وجهه او و سیا خدشه وارد کند.

تردیدها و نگرانی‌های او باعث شده که مشاوران و مقام‌های کاخ سفید از جمله سارا هاکابی سندرز، سخنگوی کاخ سفید همان روز جمعه به دیدار خانم هسپل در دفتر مرکزی سیا بروند.

به گزارش واشنگتن پست او در نهایت روز شنبه قانع شد که از نامزدی سیا انصراف ندهد.

موضوعات مرتبط