'جانشین احتمالی رئیس جمهوری چین' به حبس ابد محکوم شد

سون ژنگچای، حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته خبرگزاری دولتی شین‌هوا "دارایی های غیرقانونی" آقای سون مصادره می شود.

یک مقام پیشین حزب کمونیست چین که احتمال می‌رفت به درجات عالی در رهبری این کشور برسد، به جرم فساد مالی به حبس ابد محکوم شده است.

سون جونگ‌سای که ٥٤ سال دارد، عضو سابق دفتر سیاسی حزب کمونیست چین،تازه‌ترین مقام بلندپایه این کشور است که در برنامه مبارزه با فساد شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین محکوم به زندان می‌شود.

او برای دریافت ۱۷۰ میلیون یوان معادل ۲۷ میلیون دلار رشوه مجرم شناخته شده است.

سون جونگ‌سای، دبیر شعبه حزب کمونیست در شهر چونگ‌چینگ به جرم خود اعتراف کرده است.

در ماه فوریه، دادستانی چین اعلام کرد که به اتهام دریافت "مبالغ هنگفتی" رشوه در طول پانزده سال تصدی سمت‌های حزبی و دولتی پرونده‌ای علیه سون جونگ‌سای تشکیل داده است.

به گفته خبرگزاری دولتی شین‌هوا "دارایی‌های غیرقانونی" آقای سون مصادره می‌شود.

ماه ژوئیه سال گذشته آقای سون ناگهان از سمت خود در حزب برکنار شد. پیش از آن گفته می‌شد که او یکی از افراد نزدیک به شی جین‌پینگ، دبیرکل حزب کمونیست و رئیس جمهوری چین است و ممکن است پس از پایان دوره ریاست جمهوری آقای شی، به جانشینی او برسد.

شی جین‌پینگ از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۲ بر مبارزه با فساد در تمامی رده‌های دولتی و به خصوص حزبی تاکید کرده و گفته که فساد در تشکیلات حکومتی، آینده و رونق اقتصادی چین را به مخاطره می‌اندازد. در راستای سیاست مبارزه با فساد، تاکنون بیش از یک میلیون نفر از مقامات حزبی و دولتی از کار برکنار، بازداشت، محاکمه و مجازات شده‌اند.

منتقدان می‌گویند شی جین‌پینگ از سیاست مبارزه با فساد برای سرکوب و از میان بردن رقبای سیاسی خود استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط