دونالد ترامپ و کیم جونگ اون یک ماه دیگر در سنگاپور دیدار می‌کنند

حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرده است که ١٢ ژوئن (۲۲ خرداد)، در سنگاپور با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار می‌کند.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشته است: "ملاقات میان کیم جونگ اون و من، که خیلی‌ها انتظارش را می‌کشند، ١٢ ژوئن در سنگاپور انجام می‌شود. هر دوی ما تلاش می‌کنیم که آن را به لحظه‌ای ویژه برای صلح جهانی بدل کنیم."

اعلام زمان و مکان ملاقات رهبران آمریکا و کره شمالی به دنبال سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، به کره شمالی انجام می‌شود.

به تازگی افشا شده که آقای پومپئو پیش از رسیدن به مقام وزارت خارجه و در حالی که رئیس سازمان سیا بود به کره شمالی سفر کرده بود.

رئیس جمهور آمریکا حدود یک ماه پیش به شکلی غیرمنتظره اعلام کرد قرار است با رهبر کره شمالی دیدار کند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پیش از آن با الفاظ تندی به هم حمله کرده بودند. همچنین شدت گرفتن آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در ماه‌های گذشته نگرانی‌های بسیاری را برانگیخته و به تشدید تحریم‌های بین المللی علیه این کشور انجامید.

حق نشر عکس AFP
Image caption پومپئو سفر کوتاهی به کره شمالی داشت و پس از ملاقات با رهبر این کشور، با سه زندانی آمریکایی آزادشده به آمریکا بازگشت

در هفته‌های اخیر رهبران کره شمالی و کره جنوبی دیداری تاریخی با یکدیگر داشته‌اند و کره شمالی اعلام کرده است که آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف می‌کند.

کره شمالی همچنین سه زندانی آمریکایی را که به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شده بودند آزاد کرده است.

این افراد برای اقدام علیه کره شمالی مجرم شناخته شده بودند.

آنها به همراه مایک پومپئو، وزیر خارجه، به آمریکا بازگشتند.