واکنش‌های بین‌المللی به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و درگیری‌های مرز غزه

مرز غزه حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در مرز غزه

افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس و انتقال آن از تل‌آویو واکنش‌های گسترده بین‌المللی را به همراه داشته است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، نیز درباره کشته شدن دهها فلسطینی در نوار غزه ابراز نگرانی کرده است.

آقای گوترش گفته: "من به شدت نگران اخباری که از غزه می‌آید هستم به ویژه آمار بالای کشته شدن افراد در این منطقه."

ریاض منصور، نماینده تشکیلات فلسطینی در سازمان ملل خواستار برگزاری جلسه فوری شورای امنیت این سازمان شده است.

آقای منصور گفته است: "ما حمله نیروهای اسرائیل را قویا محکوم می کنیم؛ آنها به غیرنظامیانی که حق دارند به صورت صلح آمیز تظاهرات کنند، تیراندازی کردند."

حق نشر عکس Twitter
Image caption سعد حریری، نسخت وزیر لبنان در رشته توئیت‌هایی انتقال سفارت آمریکا را "تحریک آمیز" خوانده که "به تنش بیشتر در منطقه دامن می‌زند."

جرد کوشنر، داماد ترامپ و از مشاوران رئیس جمهور آمریکا در مراسم افتتاح سفارت این کشور در بیت المقدس گفت: "خشونت طلبی ایران بسیاری از شهروندان دوستدار صلح را در منطقه و جهان تهدید می‌کند. "

آقای کوشنر افزود "بسیاری از سران کشورها، از اسرائیل تا اردن و از مصر تا عربستان سعودی و دیگران، در تلاش برای مدرنیزه کرده کشورشان و فراهم کردن امکان زندگی بهتر برای مردمانشان هستند. در مقابله با تهدیدات مشترک و در جستجوی منافع مشترک، فرصت‌ها و ائتلاف‌هایی شکل می‌گیرد که پیش از این قابل تصور نبود."

اتحادیه عرب نیز در واکنش به این اقدام آمریکا آن را "نقض آشکار" قوانین بین‌المللی خوانده است. دبیرکل این اتحادیه گفته است که این اقدام همچنین در تضاد با قطعنامه‌های یونسکو است.

سعد حریری، نسخت وزیر لبنان در رشته توئیت‌هایی انتقال سفارت آمریکا را "تحریک آمیز" خوانده که "به تنش بیشتر در منطقه دامن می‌زند."

او نوشته است: "ما بر انسجام کامل خود با برادران فلسطینی در مبارزه قانونی آنها، تاکید می‌کنیم."

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم نسبت به کشته شدن شهروندان در غزه "اظهار تاثر" کرده است.

او همچنین با اعلام مخالفت بریتانیا با تصمیم انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، این اقدام آمریکا را " بازی با کارت نادرست در زمانی نامناسب" خوانده است.

گروه های حقوق بشر خشونت و استفاده از نیروی نظامی اسرائیل علیه معترضان در مرز غزه را محکوم کرده اند. و عفو بین الملل آن را "نقض بی‌رحمانه قوانین بین المللی" نامید.

زید رادالحسین، کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل هم خشونت‌های نوار غزه را "شوک‌آور" خوانده و گفته عاملان این نقض خشم‌آور حقوق بشر باید در این باره توضیح دهند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل را به "کشتار وحشتناک" در غزه متهم کرده و معاون نخست‌وزیر ترکیه گفته است که آمریکا هم در کنار اسرائیل در مسئولیت این "کشتار" شریک است.

وزارت خارجه مصر هم در بیانیه‌ای استفاده از نیروی نظامی علیه غیرنظامیان در نوار غزه را به باد انتقاد گرفته است.

در این بیانیه آمده: "مصر استفاده از زور علیه تظاهرکنندگان آرام که خواهان حقوق مشروع خود هستند، رد می‌کند و درباره پیامدهای منفی این تشدید (خشونت) خطرناک در مناطق اشغالی فلسطینی هشدار می‌دهد."

حق نشر عکس AFP
Image caption شلیک گاز اشک‌آور و آتش زدن لاستیک برای مقابله با آن در مرز غزه

تصمیم سال گذشته آقای ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس باعث برانگیختن خشم فلسطینیان شده و اعتراضاتی را در کشورهای عربی به همراه داشته است و امروز همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس دهها فلسطینی بر اثر تیراندازی نیروهای اسرائیلی کشته شده و نزدیک به دو هزار نفر زخمی شده‌اند.

انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس که به معنی به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل و نادیده گرفتن حق فلسطینیان برای برپایی پایتخت دولت آینده خود در این شهر و حاکمیت بر شرق آن است، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است.

اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ (جنگ شش روزه) شرق بیت المقدس را از اردن گرفت و در دهه ۱۹۸۰ میلادی 'یکپارچه' و پایتخت بودن آنرا رسما به قانون اساسی‌اش اضافه کرد که اعتراضات دیپلماتیک گسترده‌ای در پی داشت.

بنابر قوانین بین‌المللی و پنج دهه موضع رسمی دولت‌های آمریکا، شرق بیت‌المقدس بخشی از سرزمین‌های اشغالی بوده است. فلسطینیان شرق بیت‌المقدس را برای پایتخت کشور مستقل آینده خود در نظر دارند.

سرنوشت شهر بیت المقدس یکی از گره‌های کور مسئله اسرائیل و فلسطین است. این شهر که اعراب آنرا قدس می‌خوانند و یهودیان با نام اورشلیم از آن یاد می‌کنند برای پیروان سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام اهمیت تاریخی و مذهبی دارد.

دولت آمریکا پیشتر حاکمیت اسرائیل را بر بیت المقدس را نپذیرفته بود؛ اما دونالد ترامپ روز ششم دسامبر طی نطقی رسما بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور انتقال سفارت آمریکا از تل آویو را صادر کرد.

حق نشر عکس AFP