ترکیه خواهان خروج سفیر اسرائیل از کشور شد

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهور ترکیه سه روز عزای عمومی اعلام کرده و برای جمعه آینده فراخوان تظاهرات داده

در پی کشته شدن حدود ۶۰ فلسطینی به دست نیروهای اسرائیل در غزه، وزارت خارجه ترکیه از سفیر این کشور در آنکارا خواسته است که ترکیه را ترک کند.

به گفته وزارت خارجه ترکیه از سفیراسرائیل خواسته شده است که برای مدتی به کشورش بازگردد.

ترکیه یکی از منتقدان شدید اسرائیل در پی خشونت‌ها در مرز غزه و همچنین تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس بوده است.

ترکیه هم چنین خواستار برگزاری اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای هماهنگ کردن واکنش کشورهای مسلمان به خشونت‌های غزه شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در مقابل اسرائیل بدون ذکر مهلت از کنسول ترکیه در بیت المقدس خواست تا اسرائیل را ترک کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مادری که کودک هشت ماه اش را به علت گاز اشک آور از دست داده است

وزارت خارجه ترکیه سفیر آمریکا را هم برای مشورت به وزارت خارجه احضار کرده است.

روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سه روز عزای عمومی اعلام کرد و برای جمعه آینده فراخوان تظاهرات داد.

غزه امروز (سه شنبه،۱۵ مه) روز تشییع جنازه و خاک‍سپاری را پس از یکی از خونین‌ترین روزهای دو ماه اخیر آغاز کرده است.

فلسطینیان ۱۵ ماه مه را "روز نکبت" می‌نامند، یک روز پس از اعلام تشکیل کشور اسرائیل در سال ١٩٤٨ که هزاران فلسطینی مجبور به ترک خانه و سرزمین خود شدند. اسرائیل در روزهای اخیر هفتادمین سال تشکیل خود را جشن گرفته است.

تنش در مناطق فلسطینی نشین بخصوص نوار غزه بالا است و ارتش اسرائیل گفته خود را آماده مقابله با معترضان می‌کند. فلسطینی‌ها در حالی که آماده تدفین کشته‌های روز گذشته (دوشنبه، ۱۴ مه) می‌شوند می‌گویند به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

در مناطق فلسطینی همچنین سازمان آزادی بخش فلسطین فراخوان اعتصاب در تمام مناطق تحت کنترل فلسطینی‌ها را داده است.

اعتراض فلسینی‌های ساکن غزه در نوار مرزی با اسرائیل که از هفت هفته پیش با عنوان راه پیمایی بزرگ بازگشت آغاز شده دیروز به گفته وزارت بهداشت دولت خودگران فلسطینی غزه ٥٩ کشته و نزدیک به ۳ هزار زخمی بجای گذاشته است.

اسرائیل می گوید حدود چهل هزار فلسطینی در ١٣ نقطه مرز غزه با اسرائیل "شورش خشونت‌آمیز" کرده‌اند و معترضان را تروریست‌های حماس خوانده است.

رعد زید حسین، کمسیونر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای تند استفاده ارتش اسرائیل از مهمات جنگی را تکان دهنده خواند و آن را محکوم کرد. این کمیسیون خواستار تحقیقی مستقل درباره خشونت‌های دیروز شده است.

دیروز همزمان با خشونت‌های مرزی -فلسطینی‌ها با سنگ و مواد آتش‌زا و ارتش اسرائیل با گاز اشک‌آور، پهپاد و تک‌تیراندازان با مهمات جنگی- در بیت المقدس مراسمی با حضور نمایندگان ٣٣ کشور برگزار شد و دختر و داماد دونالد ترامپ افتتاح سفارت آمریکا را در این شهر رسمی کردند.

حق نشر عکس EPA

همزمانی دو اتفاق، افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس و کشته شدن نزدیک به شصت فلسطینی واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است. برخی کشورها یکی را محکوم کرده و در مورد دیگری با لحنی بیابینی سخن گفته‌اند و برخی هر دو را محکوم کرده‌اند. اما از کشورهای تاثیرگذار و بازیگران جهانی و منطقه‌ای کمتر کشوری با موضع آمریکا و اسرائیل همراهی کامل کرده است.

کاخ سفید و اسرائیل هر دو حماس را عامل خشونت‌ها دانسته و گفته‌اند حماس به دنبال نابودی اسرائیل است. با این حال واکنش کشورهای دیگر چندان با کاخ سفید همراه نبوده است. کشورهای اروپایی تقریبا یک صدا با تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس مخالفت کرده‌اند.

در اروپا امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه خشونت ارتش اسرائیل را محکوم کرده است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا از خشونت‌ها ابراز نگرانی عمیق کرده اما گفته اعتراضات باید مسالمت‌آمیز باشند.

دولت آلمان، هم نگرانی عمیق خود را از کشته شدن فلسطینی‌ها اعلام کرده هم حق اسرائیل برای دفاع از خود را محفوظ دانسته اما تاکید کرده که واکنش ارتش اسرائیل باید متناسب باشد.

حق نشر عکس EPA

چین کشته شدن فلسطینی‌ها را بشدت محکوم کرده است. ژاپن هم از این خشونت‌ها ابراز تاسف کرده و با انتقاد از انتقال سفارت آمریکا تاکید کرده که ژاپن چنین کاری را نخواهد کرد.

روسیه هم برای چندمین بار انتقاد خود از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را اعلام کرده است.

در کشورهای منطقه سعد حریری نخست وزیر لبنان انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را پایان روند صلح خواند و اردن و کویت هم هم انتقال سفارت را محکوم کرده هم کشته شدن فلسطینی ها را.

کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان سعودی کشتار فلسطینی‌ها را محکوم کرده‌اند، اما با وجودی که قبلا با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس مخالفت کرده بودند صدای اعتراضشان چندان بلند نبود که شاید ناشی از خشنودی عربستان سعودی از موضع سختگیرانه آمریکا در قبال ایران است.

ایران و به ویژه ترکیه بشدت از آمریکا و اسرائیل انتقاد کرده‌اند.

غزه، نوار باریکی از خشکی است که در امتداد دریای مدیترانه بین اسرائیل و مصر واقع شده است. این تکه خشکی که چهل کیلومتر طول و ده کیلومتر عرض دارد مسکن ١.٨ میلیون فلسطینی و سومین منطقه پرتراکم جهان است.

این نوار با آتش بس جنگ مصر و اسرائیل در سال ٩ -١٩٤٨ شکل گرفت و تحت کنترل مصر بود، تا ١٩ سال بعد در سال ١٩٦٧ که اسرائیل آن را اشغال کرد.

اسرائیل در سال ٢٠٠٥ نیروها و ساکنانش را از این نوار خارج کرد اما سازمان ملل همچنان نوار غزه را منطقه اشغالی می داند چون کنترل مرزهای هوایی، آبی و زمینی غزه در دست اسرائیل است.