آمریکا در شورای امنیت مسئولیت ترامپ در کشته شدن فلسطینی ها را رد کرد

نیکی هیلی گفت اقدام‌های حماس مشروعیت بحث درباره اتفاق های غزه در شورای امنیت را گرفته حق نشر عکس Getty Images/AFP
Image caption نیکی هیلی گفت اقدام‌های حماس مشروعیت بحث درباره اتفاق های غزه در شورای امنیت را گرفته

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وقایع غزه در روز سه‌شنبه، با یک دقیقه سکوت به احترام فلسطینی‌های کشته شده در روز دوشنبه آغاز شد. آمریکا در این جلسه مسئولیت کشورش در وقایع خونین غزه را رد کرد.

در جریان اعتراض‌های فلسطینیان در غزه، ۵۸ نفر کشته شدند. روز دوشنبه همزمان بود با هفتادمین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل؛ روزی که آمریکا تصمیم خود برای انتقال سفارتخانه‌اش به بیت المقدس را عملی کرد.

از سال ۲۰۱۴ این خونین‌ترین اعتراض‌ها میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بود.

در این جلسه، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس را بی ارتباط با کشته شدن تظاهرکنندگان فلسطینی دانست.

از نگاه خانم هیلی کسانی که چنین تصوری دارند ، در "اشتباهی بزرگ" هستند.

او ایران را هم در این میان مقصر دانست که از حماس حمایت می‌کرده است. خانم هیلی سازمان ملل را متهم کرد که استانداردهای دوگانه دارد و همه تقصیرها را گردن اسرائیل می‌اندازد اما نقش حماس و ایران را نادیده می‌گیرد.

ترکیه خواهان خروج سفیر اسرائیل از کشور شد

او گفت: "خشونت از جانب کسانی شروع شد که وجود اسرائیل را در هیچ نقطه‌ای به رسمیت نمی‌شناسند."

نمایندگی ایران در سازمان ملل در بیانیه ای اتهامات خانم هیلی علیه ایران را "تکراری و پوچ" و تلاشی برای انحراف توجه از "قتل عام" در غزه توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که سیاست آمریکا در "حمایت نامشروط از رژیم اسرائیل و رفتارهای غیرقانونی و تجاوزکارانه آن به منبع آشکار بی ثباتی و ناامنی در منطقه تبدیل شده است."

'مستحق جشن'

فرستاده آمریکا در سازمان ملل، حماس را سازمانی تروریستی خواند که "مدتها پیش از تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتخانه‌اش خشونت‌افروزی می‌کرده است."

خانم هیلی، در مخالفت با جلسه اضطراری روز سه‌شنبه گفت انگیزه پشت "نابودی کشوری از اعضای سازمان ملل چنان نامشروع است که ارزش وقت ما را در شورای امنیت ندارد که حتی آن را رد کنیم."

دولت آمریکا از شروع تظاهرات اخیر سعی کرده با پناه بردن به اظهارات پیشین حماس مبنی بر میل به نابودی اسرائیل، این اعتراضات را نامشروع بخوانند.

خانم هیلی حتی گفت که انتقال سفارتخانه به بیت المقدس مستحق جشن گرفتن در آمریکاست از جمله دلایل او برای جشن گرفتن، به رسمیت شناخته شدن حق آمریکا برای بنا کردن سفارتخانه در جایی است که خودش می‌خواهد. او همچنین گفت: "انتقال سفارتخانه ما نشان دهنده این واقعیت است که پایتخت اسرائیل، بیت المقدس است."

حق نشر عکس Getty Images/AFP
Image caption ریاض منصور خواستار اقدام جامعه جهانی شد

"حقوق مسلم"

ریاض منصور، نماینده فلسطینی ها در سازمان ملل گفت که اسرائیل جنایت جنگی مرتکب شده و از شورای امنیت خواست تا اقدام های اسرائیل را محکوم کند.

او گفت که تنها راه بیرون رفتن از وضع موجود آزاد کردن فلسطینی ها از "اشغال" اسرائیل است.

خطاب به کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل آقای منصور گفت که زمان آن فرارسیده تا صلحی "عادلانه و دائمی" برقرار شود که بنا به آن "مردم فلسطین با شان مناسب در صلح زندگی کرده و حقوق مسلم خود را داشته باشند." یکی از حقوق مسلم به گفته او حق تشکیل کشور مستقل فلسطین است.

او گفت: "مردم ما مدت طولانی منتظر مانده‌اند. برای مدتی طولانی ما رنج کشیده‌ایم. ما خیلی نمی‌توانیم این بی‌عدالتی عظیم را تاب بیاوریم." آقای منصور از جامعه جهانی خواست تا امیدهای مردم فلسطین را از بین نبرند.

حفاظت از غیرنظامیان

کویت، تنها عضو عرب در شورای امنیت خواهان برگزاری جلسه ویژه شده بود. فرستاده این کشور در سازمان ملل متحد گفته پیش‌نویسی قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدفش حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی است.

پیش‌نویس قرار است روز چهارشنبه به بحث گذاشته شود.

نیکی هیلی در دفاع از اسرائیل گفت که اسرائیل با "خویشتن‌داری" برخورد کرده و از نمایندگان سایر کشورها خواست تا خودشان را جای اسرائیل گذاشته و بگویند اگر در مرز آنها چنین اتفاقی افتاده بود چه برخوردی داشتند.

جوانا ورونکا، نماینده دائمی لهستان در سازمان ملل متحد که ریاست این جلسه از شورای امنیت سازمان ملل را به عهده داشت از حاضران خواست برای فلسطینی‌هایی که در روز دوشنبه در غزه کشته شده‌اند، یک دقیقه سکوت برگزار شود. همین طور برای "همه فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها، و همه کسانی که در این درگیری ها که خیلی طولانی شده کشته شده‌اند."

همزمان مقام ارشد سازمان ملل در امور صلح در خاورمیانه گفته که این دور از خشونت ها باید زود پایان یابد. نگرانی او از وخیم شدن اوضاع است.

حق نشر عکس Getty Images/AFP
Image caption جلسه شورای امنیت با یک دقیقه سکوت به احترام کشته شدگان غزه شروع شد