'شبی دور از وطن': اجرای مجدد نمایشنامه ای درباره بازار صابر، شاعر تاجیک

یک روز پس از خاک سپاری جنازه بازار صابر، شاعر سرشناس تاجیک، نمایشنامه ای در باره او زیر عنوان "شبی دور از وطن" در تئاتر جوانان محمودجان واحدف در شهر دوشنبه، اجرا شد. این نمایشنامه هفت سال پیش، در زمان زندگی بازار صابر، از سوی ناظم ملکف، کارگردان شناخته تیاتر، بر پایه اشعار از شاعر تهیه شده بود.

نمایشنامه "شبی دور از وطن" برنده جایزه جشنواره تیاتری "پرستو-۲۰۱۱" در پایتخت تاجیکستان است و در چندین جشنواره بین‌المللی تیاتری در افغانستان، مولداوی، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه هم حضور یافته است.

در این نمایشنامه نقش بازار صابر را عبدالمومن شریفی، هنرپیشه سرشناس تیاتر اجرا کرد. او برای اجرای این نقش جوایزی در جشنواره های بین‌المللی به دست آورده است. ماه پیکر یاروا و سهراب جنجالف بازیگران نقشها هستند. اجرای دوباره این نمایشنامه دو هفته پس از درگذشت بازار صابر برای گرامیداشت او صورت می گیرد.

بازار صابر شاعر سرشناس، که از پیشاهنگان نهضت استقلال طلبی در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی در تاجیکستان به شمار می رود، اول ماه مه امسال در آمریکا در سن ۷۹ سالگی درگذشت. بعد دو هفته پیکر او به تاجیکستان منتقل و در گورستانی در شهر دوشنبه به خاک سپرده شد.

عکسهای زیر را سهراب ضیا از این نمایشنامه گرفته.

Image caption عبدالمومن شریفی، هنرپیشه سرشناس تیاتر نقش بازار صابررا اجرا کرده است
Image caption ماه پیکر یاروا و سهراب جنجالف بازیگران نقشها هستند.

موضوعات مرتبط