خاک‌سپاری بازار صابر، شاعر تاجیک، در کشورش

پس از دو هفته از درگذشت بازار صابر، شاعر سرشناس تاجیک، در آمریکا، جنازه او به تاجیکستان منتقل و در گورستان لوچاب، آرامگاه فرهنگیان سرشناس این کشور، به خاک سپرده شد.

در مراسم تشییع جنازه او که روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) در مسجد جامع شهر دوشنبه برگزار شد، صدها تن از اهالی فرهنگ و ادب و دوستداران شعر در تاجیکستان شرکت کردند. رستم امام علی شهردار دوشنبه و شماری از مقامات تاجیکستان نیز در این مراسم شرکت داشتند.

بازار صابر روز ۱۱ اردیبهشت پس از یک ماه بستری شدن در یکی از بیمارستان‌های شهر سیاتل آمریکا در ۷۹ سالگی درگذشت. بازار صابر از چهره‌های ماندگار ادبیات تاجیک در یک سده اخیر شناخته شده است.

بازار صابر متولد سال ۱۳۱۷ در ناحیه فیض آباد، در شرق شهر دوشنبه است. اشعار او، بخصوص، در باره خودآگاهی ملی تاجیکان در دهه ۱۳۶۰ نامش را به بیرون از مرزهای کشورش، از جمله به ایران و افغانستان، برد.

او در اوایل دهه ۱۳۷۰ پس از آغاز جنگ داخلی تاجیکستان با خانواده‌اش به آمریکا رفت، اما پنج سال پیش با دعوت رئیس جمهوری تاجیکستان به کشورش برگشت. حدود یک سال و نیم پیش برای دیدار با خانواده‌اش به آمریکا رفته بود.

بعد از زندگی در آمریکا بازار صابر از یک مخالف دولت شوروی و حزب کمونیست به یک طرفدار لنین و منتقد نظام سرمایه داری تبدیل شد. سخنان او مبنی بر این که لنین را از همه پیامبران برتر می داند، در گذشته خشم گروه‌های اسلام گرا را برانگیخت. برخی از طرفداران فیسبوکی او از تشییع جنازه اش به رسم اسلامی انتقاد کرده اند.

موضوعات مرتبط