۵۰۰ میلیون دلار غرامت برای قربانیان مربی آمریکایی ژیمناستیک

آلکسیس مور، کایل استفنز و جید کپوا سه نفر از قربانیانی که در دادگاه اوایل سال میلادی جاری با مربی سابق خود رودر رو شدند.
Image caption آلکسیس مور، کایل استفنز و جید کپوا سه نفر از قربانیانی که در دادگاه اوایل سال میلادی جاری با مربی سابق خود رودر رو شدند.

دانشگاه ایالتی میشیگان با پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار غرامت به قربانیان آزار جنسی یکی از مربیان سابقش موافقت کرده است.

این توافق توسط یک شرکت حقوقی که نمایندگی ۳۳۲ قربانی آقای نصار را داشته اعلام شده است.

براساس بیانیه وکلا و دانشگاه این توافق شامل حق سکوت پس از دریافت غرامت نمی‌شود. توافق درعین‌حال ادعاهای گروه‌های دیگری را که با آقای نصار کار کرده‌اند نیز دربر نمی‌گیرد.

بر این اساس توافق صورت گرفته به شکایت علیه فدراسیون ژیمناستیک آمریکا، کمیته المپیک آمریکا و مالکان مرکز ورزشی در تگزاس ارتباطی ندارد.

به گفته وکلای این قربانیان از این میزان ۴۲۵ میلیون دلار به قربانیان پرداخت می‌شود و ۷۵ میلیون دلار نیز برای شکایت‌های احتمالی آتی کنار گذاشته می‌شود.

برایان برسلین، رییس هیات مدیره دانشگاه میشیگان در بیانیه‌ای آورده است: "ما حقیقتا از تمام قربانیان و خانواده‌های آنها به خاطر آنچه برآنها گذشته عذرخواهی می‌کنیم. ما متوجه نیاز به تغییر در دانشگاه برای جلوگیری و آگاه سازی درباره آزار جنسی هستیم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لری نصار ۵۴ ساله به جرم آزار جنسی صدها نفر به بیش از صد سال زندان محکوم شده است.

لری نصار که ۵۴ سال دارد از ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۶ برای فدراسیون ژیمناستیک و از ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۴ برای دانشگاه میشیگان کار می‌کرد.

بیش از ۳۰۰ زن او را متهم به تعرض جنسی کرده‌اند.

فدراسیون ژیمناستیک آمریکا اذعان کرده است که در سال ۲۰۱۵ زمانی که از اتهام‌های مطرح علیه آقای نصار باخبر شده برای مطلع کردن مقام‌های ذیربط تعلل کرده است.

دانشگاه میشیگان در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴ چندین مورد شکایت ورزشکاران جوان را در قبال آزارهای جنسی آقای نصار نادیده گرفت.