روسیه برای حذف تلگرام از شرکت اپل کمک خواست

تلگرام حق نشر عکس Getty Images

نهاد نظارتی ارتباطات، مخابرات و رسانه‌های روسیه از شرکت اپل خواسته است که به این کشور در مسدود‌سازی پیام‌رسان تلگرام کند.

این پیام‌رسان بدلیل "عدم همکاری پاول دوروف"، مدیرتلگرام با مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی در کشور روسیه ممنوع شده است.

مقام‌های روسی از شرکت اپل خواسته‌اند خدمات ارسال "اطلاع فوری" این پیام‌رسان در روسیه را متوقف کند و همچنین خواستار حذف تلگرام از اپ استور (بازار خرید اپل) در کشورشان شده‌اند.

به گفته مقام‌های روسی، مسدود سازی تلگرام در این کشور تا حدود ۱۵ تا سی درصد موفقیت داشته است؛ که این مسدودسازی همچنین به اختلال ‌در پیام‌رسان‌های دیگر هم منجر شده است.

این در حالی است که مقام‌های روسیه هم اکنون درباره چگونگی اجرای مسدودسازی تلگرام با مدیران شرکت گوگل هم در حال مذاکره هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پس از مسدود سازی تلگرام در روسیه چندین تجمع اعتراضی عمدتا در مسکو، پایتخت این کشور برگزار شد

بیش از یک ماه پیش دادگاهی در مسکو دستور مسدود کردن تلگرام را در در این کشور صادر کرده بود.

پاول دوروف، موسس تلگرام، می‌گوید روس‌ها ۷ درصد کاربران تلگرام را تشکیل می‌دهند.

بیش از هفت ماه پیش (اکنبر ۲۰۱۷) این پیام رسان به دلیل "خودداری از ارائه‌ کلیدهای رمزنگاری پیام‌های کاربران" به سازمان اطلاعات و امنیت روسیه ۸۰۰ هزار روبل معادل ۱۳ هزار دلار جریمه شد.

مقامات امنیتی روسیه می‌گویند برای جلوگیری از حوادثی مانند انفجار در متروی سن پترزبورگ در آوریل سال گذشته به دسترسی به محتوای پیام‌های کاربران تلگرام نیاز دارند.

به گفته سازمان اطلاعات و امنیت روسیه (FSB) عاملان بمب‌گذاری در متروی سن‌پترزبورگ از تلگرام برای ارتباط استفاده کرده بودند؛ در آن انفجار ۱۴ نفر کشته شدند.

در پی مسدود سازی تلگرام در روسیه چندین تجمع اعتراضی عمدتا در مسکو، پایتخت این کشور برگزار شده است که در آن معترضان از دولت روسیه خواستند به فیلترینگ پیام رسان تلگرام پایان دهد.

بعضی از شرکت کنندگان در تظاهرات‌های اخیر موشک‌های کاغذی که نماد پیامرسان تلگرام است درست کردند و آنها به هوا پرتاب کردند.

تلگرام که پنج سال پیش کار خود را آغاز کرد، اواخر ماه مارس اعلام کرد که در طول یک ماه حدود ۲۰۰ میلیون کاربر فعال در سرتاسر جهان دارد.

این پیام رسان در ایران هم کاربران بسیاری دارد که به گفته وزیر ارتباطات تعداد آنها به بیش از ۴۵ میلیون نفر می‌رسد.

حدود یک ماه پیش (۳۰ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دستور مسدود کردن پیام‌رسان تلگرام در ایران را صادر کرد.

"شکایات متعدد علیه شبکه اجتماعی تلگرام به دادسرای عمومی وانقلاب تهران" از جمله دلایل صدور دستور فیلتر شدن تلگرام و "اخلال در وحدت ملی وایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه" از جمله جرایم این پیام‌رسان اعلام شد.

قوه قضاییه هشدار داد که تخلف از اجرای دستور مسدود کردن تلگرام "مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود".

از زمان مسدودسازی تلگرام بیشتر کاربران این پیام رسان به جای ترک و پیوستن به پیام‌رسان‌های داخلی، با استفاده از فیلترشکن از آن استفاده کرده‌اند.

موضوعات مرتبط