پرتاب ده‌ها خمپاره به اسرائیل و حمله هوایی به غزه

فلسطین حق نشر عکس ISRAELI PRIME MINISTER'S OFFICE
Image caption یکی از خمپاره‌ها در حیاط مهدکودک به زمین نشست

گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه ده‌ها خمپاره به سمت اسرائیل پرتاب کردند. این خمپاره‌باران سنگین‌ترین حمله در سال‌های اخیر بوده است.

اغلب این خمپاره‌ها رهگیری شدند اگرچه یکی از آنها در حیاط یک مهد کودک اصابت کرد و یک کارگر به‌طور سطحی زخمی شد.

اسرائیل با حملات هوایی به مواضع گروه‌های مسلح درغزه پاسخ داد. از تلفات احتمالی گزارشی نیامده است.

این درگیری‌ها در پی افزایش تنش بین غزه و اسرائیل در هفته‌های اخیر صورت گرفت که بیش از صد کشته فلسطینی به‌جا گذاشت. تک تیراندازهای اسرائیلی به روی معترضان فلسطینی که در مرز غزه و اسرائیل گرد آمده بودند، آتش گشودند.

این تظاهرات در دفاع از حق بازگشت به سرزمین انجام شد.

اسرائیل گفت تک‌تیراندازها، فلسطینی‌هایی را هدف قرار دادند که تلاش می‌کردند تحت پوشش معترض به اسرائیل نفوذ کنند اما سازمان ملل و مقامات حقوق بشری اسرائیل را متهم کردند که واکنش نامتناسب نشان داده است.

واکنش شدید

در ساعات اولیه روز دوشنبه، آژیرهای اخطار در جنوب اسرائیل به صدا درآمدند.

ارتش اسرائیل گفت تعدادی خمپاره به در نواحی متعددی در اسرائیل پرتاب شد که سیستم ضد موشکی و دفاعی موسوم به "گنبد آهنی" آنها را رهگیری کرد.

با این حال برخی از خمپاره‌ها در حیاط یک مهد کودک در ناحیه "اشکول" نزدیک نوارغزه کمی قبل از اینکه کودکان به آنجا وارد شوند، به زمین نشست.

نیروهای دفاع اسرائیل گفت سه خمپاره دیگر در دو حمله پیاپی صورت گرفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ارتش اسرائیل "با شدت پاسخ خواهد داد" درحالیکه جنبش حماس حاکم برغزه و گروه کوچک جهاد اسلامی را مسئول این حملات دانست.

به‌گفته ساکنین محلی در پی این خمپاره‌باران، نیروی هوایی اسرائیل، به پایگاه‌های حماس و جهاد اسلامی حمله کرد.

وفا، خبرگزاری رسمی تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت بعد از اولین حمله خمپاره، اسرائیل دست‌کم ۱۰ ده توپ توپخانه به شرق شهرغزه شلیک کردند که آسیب‌های رساند اما زخمی در پی نداشت.

بیشتر بخوانید:

به‌گفته نیروهای دفاع اسرائیل در ساعات اولیه، مسلسلی از غزه به خانه‌ها و خودرویی در اسرائیل در شهر مرزی "سدروت" آتش گشودند. این حمله مجروحی به جا نگذاشت.

پس از آنکه در آغاز هفته تانک‌‌های اسرائیلی چهار پیکارگر فلسطینی را در دو حمله مجزا درغزه کشتند، درگیری‌های طرفین شدت یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption اوایل هفته ۴ فلسطینی با آتش گشودن تانک‌های اسرائیلی کشته شدند

به گفته نیروهای دفاع اسرائیل پس از آنکه سربازان اسرائیلی گروهی را که تلاش می‌کرد به مرز رخنه کند دستگیر کرد، یک عضو حماس روز دوشنبه کشته شد. در همین حال روز شنبه سه عضو جهاد اسلامی نیز در پی قرار دادن یک وسیله انفجاری در مرز کشته شدند.

این درگیری‌ها خشونت‌بارترین درگیری‌های مرزی بین فلسطینی‌ها و اسرائیل از سال ۲۰۱۴ است.

در آن سال در پی افزایش شلیک راکت به سمت اسرائیل و کشته شدن یک فرمانده شاخه نظامی حماس یک جنگ ۵۰ روزه آغاز شد.