پلیس نیکاراگوئه به کشتار عمدی معترضان متهم شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دانیل اورتگا و روساریو موریو، همسر و معاون او - اورتگا در بیشتر سال‌های پس از انقلاب نیکاراگوئه در قدرت بوده است

پلیس و نیروهای طرفدار دولت نیکاراگوئه به قتل عمد تظاهرکنندگان مخالف متهم شدند.

عفو بین‌الملل، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، در گزارشی در مورد ادامه تظاهرات مخالفان دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه، گفته است که ماموران پلیس ضد شورش با همکاری شبه‌نظامیان و نیروهای غیررسمی طرفدار دولت در برخورد با تظاهرکنندگان "قدرت مرگبار" به کار می‌گیرند. عفو بین‌الملل، نیروهای امنیتی و طرفداران دولت را به شلیک مستقیم و عمدی به ناحیه سر، گردن و سینه تظاهرکنندگان متهم کرده است.

تظاهرات ضد دولتی نیکاراگوئه از ۱۸ ماه آوریل آغاز شده و به گزارش عفو بین‌الملل، تا کنون دست کم ۸۱ نفر کشته و ۸۶۸ زخمی برجای گذاشته است. در گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر آمده است که خصوصیت برخورد دولت با معترضان "کاربرد قدرت نامتناسب و شدت عمل، بازداشت و اعدام بدون طی مراحل قضایی قابل قبول، کنترل و محدودیت رسانه‌ها و مسلح کردن و به کار گیری گروه‌های غیرنظامی طرفدار دولت" بوده است.

+ تظاهرات ضد دولتی در نیکاراگوئه ده کشته بر جای گذاشت

+ اعتراضات در نیکاراگوئه؛ دولت خواستار مذاکره شد

+ اعتراضات در نیکاراگوئه؛ اورتگا اصلاحات بازنشستگی را به حالت تعلیق درآورد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس نیکاراگوئه متهم است که عمدا تظاهرکنندگان مخالف را هدف قرار داده و آنان را به قتل می‌رساند

چند روز پیش، سازمان بین-دولتی حقوق بشر قاره آمریکا شمار کشته شدگان را ۷۶ نفر گزارش کرده بود.

این تظاهرات در اعتراض به فرمان دانیل اورتگا برای افزایش مالیات و کاهش پرداخت‌های خدمات اجتماعی آغاز شد و اگرچه رئیس جمهوری کوتاه مدتی پس از آن، این فرمان را لغو کرد اما اعتراض به جنبه‌های دیگر سیاست او ادامه داشته و به خصوص دانشجویان در این اعتراضات نقش عمده ای ایفا کرده‌اند.

عفو بین‌الملل گفته است که "دستور کاربرد خشونت به منظور سرکوب و ارعاب مخالفان از بالاترین سطوح دولت صادر و تحت نظر مقامات عالیرتبه دولتی اجرا می‌شود." این سازمان می‌افزاید که "دانیل اورتگا، رئیس جمهوری، و روساریو موریو، همسر و معاون او، در هفته‌های اخیر بارها معترضان را خائن و وابسته توصیف و با وجود شواهد قطعی، کشته شدن آنان را تکذیب کرده‌اند" در حالیکه در اوایل ماه مه، آقای اورتگا گفته بود که در جریان درگیری بین معترضان و مخالفان آنان، "از هر دو طرف کسانی کشته شده‌اند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان دولت خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری و برگزاری انتخابات جدید بوده‌اند

یک گروه تحقیق به سرپرستی فعالان حقوق بشر در نیکاراگوئه گفته است که دولت به منظور سرپوش نهادن بر قتل معترضان به شیوه‌های مختلف متوسل شده که از جمله شامل مجبور کردن خانواده‌های این افراد به امضای اطلاعیه‌ای است که در آن مرگ بستگانشان طبیعی دانسته و با کالبد شکافی مخالفت شده است.

در هفته‌های اخیر، معترضان خواستار آن بوده‌اند که دانیل اورتگا با قبول مسئولیت قتل تظاهرکنندگان، از سمت خود استعفا دهد اما آقای اورتگا این خواسته را رد کرده است. هفته گذشته، هیئت تحقیق سازمان کشورهای آمریکایی در گزارشی در مورد ناآرامی در نیکاراگوئه توصیه کرد که به منظور خاتمه دادن به بحران کنونی، بهتر است انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد برگزار شود اما دولت این توصیه را نپذیرفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرفداران رئیس جمهوری نیکاراگوئه که به گفته عفو بین‌الملل در ارعاب و قتل تظاهرکنندگان مخالف دولت با پلیس همکاری داشته‌اند

در جریان اعتراضات روزهای اخیر، یک گروه از افراد مسلح که گفته می‌شود از طرفداران دولت بودند به یک دانشگاه هجوم بردند و دانشجویان را هدف حمله قرار دادند و مضروب کردند. یکی از اعضای عفو بین‌الملل شاهد این حمله بوده است.

اعتراضات اخیر گسترده‌ترین تظاهرات ضد دولتی از زمان انقلاب نیکاراگوئه در سال ۱۹۷۹ است که به سقوط آناستازیو سوموزا، رئیس جمهوری راستگرا، و به قدرت رسیدن حزب چپگرای ساندنیستا به رهبری دانیل اورتگا منجر شد. آقای اورتگا تا سال ۱۹۸۵ به عنوان رهبر انقلاب و از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهوری قدرت را در این کشور در دست داشت.

او در انتخابات سال ۱۹۹۰ شکست خورد اما همچنان به فعالیت سیاسی به عنوان مخالف قانونی دولت ادامه داد و بار دیگر در سال ۲۰۰۷ به ریاست جمهوری رسید و تا کنون در این سمت بوده است. وی از متحدان و حامیان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلاست که او نیز ماه‌ها با تظاهرات ضد دولتی مواجه بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان مسلح به خمپاره‌انداز دست ساز - رئیس جمهوری نیکاراگوئه پیشتر از کشته شدن افرادی از هر دو طرف سخن گفته بود اما بعدا گزارش تلفات تظاهرات را رد کرده است