یکی از فعالان مخالف دولت تاجیکستان در ترکیه آزاد شد

نسیم جان شریفوف حق نشر عکس GURUHI24.COM
Image caption آقای شریفوف همراه با سهراب ظفر، رهبر گروه ۲۴ بازداشت شد

گروه ۲۴، یکی از تشکل های مخالف دولت تاجیکستان می گوید نسیم جان شریفوف، فعال این گروه پس از ۷۰ روز بازداشت در ترکیه آزاد شده است.

آقای شریفوف همراه با سهراب ظفر، رهبر گروه ۲۴ که از چهار سال بدین سو در ترکیه به سر می برند، به تاریخ ۱۹ مارس سال روان بازداشت شدند.

پس از بازداشت آن ها مقامات تاجیکستان اوایل آوریل تایید کردند که در حال مذاکره با همتایان ترکیه‌‎ای خود برای استرداد این دو نفر به تاجیکستان هستند.

دیده بان حقوق بشر در ماه آوریل با نگرانی از احتمال مورد شکنجه قرار گرفتن رهبر و فعال گروه ۲۴ در صورت استرداد به تاجیکستان، از مقامات ترکیه خواسته بود آنهارا رها کنند.

گروه ۲۴، که در تاجیکستان سازمان ممنوع و تندرو اعلام شده اظهار امیدواری کرده است که مقامات ترکیه سهراب ظفر، رهبر این گروه را نیز رها خواهند کرد.

قبل از این مقامات تاجیکستان تلاش کرده اند شماری از اعضای این گروه ممنوع را از روسیه و سایر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق با روش های مختلف به تاجیکستان برگردانند.

بیشتر بخوانید:

از جمله مقصود ابراهیموف، یکی از فعالان این گروه در روسیه نخست مورد حمله با چاقو قرار گرفت و پس از مدتی از خارج شدن از بیمارستان ناپدید شد و ماه ژانویه ۲۰۱۵ سر از تاجیکستان درآورد و به ۱۷ سال تحمل زندان محکوم شد.

دیده بان حقوق بشر می گوید ماه مه ۲۰۱۵ احسان آدینه یوف، فعال دیگر این گروه پس از تلاش های مکرر مقامات تاجیکستان برای بازداشت و باز گرداندن اجباری او، در شهر سن پترزبورگ روسیه ناپدید شد. هنوز سرنوشت او ناروشن باقی مانده است.

دیده بان حقوق بشر و کمیته هلسینکی نروژ با انتقاد از دولت تاجیکستان برای نقض حقوق بشر گفته اند مدارک قابل اعتمادی در اختیار دارند که شماری از فعالان سیاسی زندانی در تاجیکستان، از جمله محمد علی حیط، معاون رهبر حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان در زندان مورد شکنجه قرار گرفته اند.

گروه ۲۴ سال ۲۰۱۲ در روسیه توسط عمرعلی قوتوف، تاسیس شد. او یک بازرگان شریک با فعالیت های تجاری افراد نزدیک به مقامات عالی رتبه تاجیکستان بوده که از آن ها ناراضی شده است. این گروه طی مدتی کوتاهی توانست میان مهاجران تاجیک مقیم روسیه و سایر کشورها و مردم تاجیکستان نفوذ پیدا کند.

۹ اکتبر سال ۲۰۱۴ پس از فراخوان گروه ۲۴ برای برگزاری تظاهرات در روز ۱۰ اکتبر با درخواست استعفای امام علی رحمان، رئییس جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه، پایتخت دادگاه عالی تاجیکستان این گروه را سازمان تندرو اعلام کرد و فعالیت های آن ممنوع شد.

ماه مارس ۲۰۱۵ عمر علی قوتوف در ترکیه پس از تلاش ادعایی مسمومیت با اعضای خانواده اش به ضرب گلوله کشته شد. هواداران آقای قوتف مقامات تاجیک را مسئول این قتل خوانده‌اند، ولی منابع نزدیک به دولت این ادعا را رد می‌کنند.

تا کنون شماری از فعالان این گروه در تاجیکستان زندانی شده اند و بسیاری از اعضای آن در تبعید خودخواسته در خارج به سر می برند.

موضوعات مرتبط