برای نخستین بار در عربستان سعودی ۱۰ زن گواهینامه رانندگی گرفتند

زنی که گواهی نامه رانندگی خود را نشان می‌دهد حق نشر عکس EVN
Image caption عربستان سعودی تنها کشور جهان است که در آن زنان اجازه رانندگی نداشتند

عربستان سعودی برای اولین بار پس از چندین دهه گواهینامه رانندگی برای زنان صادر کرد. این در حالی است که فقط چند هفته تا اجرای قانون لغو ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور مانده است.

۱۰ زن در مناطق مختلف این کشور گواهینامه‌های رانندگی خارجی خود را با گواهینامه صادره عربستان سعودی عوض کردند.

اما فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی با اشاره به بازداشت مدافعان حقوق زنان در این کشور از موج جدیدی از سرکوب زنان شکایت دارند.

به نظر می‌رسد که با توجه به نزدیک شدن به ۲۴ ژوئن، زمان پایان محدودیت رانندگی زنان، سیلی از تقاضا برای دریافت گواهینامه رانندگی از سوی زنان به راه افتاده است.

قوانین عربستان سعودی محدودیت‌های زیادی برای زنان دارد؛ طبق قانون قیمومیت زنان برای تصمیم گیری و انجام کارهای مختلف خود نیاز به اجازه مردان دارند و رانندگی آنها هم ممنوع بوده است.

تاکنون، خانواده ها در عربستان سعودی برای حمل و نقل زنان خانواده مجبور به استخدام راننده خصوصی بودند.

ماه گذشته چندین مرد و زن کنشگر اجتماعی در عربستان سعودی بازداشت شدند.

حق نشر عکس EVN
Image caption برگزاری امتحان رانندگی در عربستان سعودی

دادستان عربستان سعودی می‌گوید بازداشت شدگان اعتراف کرده‌اند که با موسسات وابسته به "دشمن" در ارتباط بوده و افرادی را در نهادها و پست‌های حساس دولتی به کار گرفته بوده‌اند.

گزارش شده که لجین هذلول، از فعالان شناخته شده حقوق زنان و از مخالفان برجسته ممنوعیت رانندگی زنان در بین این بازداشت‌شدگان است.

براساس اطلاعیه دادستانی عربستان هشت نفر از متهمان به طور موقت آزاد شده‌اند اما ۹ نفر دیگر از جمله ۴ زن همچنان بازداشت هستند.

این بازداشت‌های کنشگران برجسته حقوق زنان در عربستان چند هفته پیش از رفع ممنوعیت رانندگی برای زنان رخ داده است.

حق نشر عکس EVN
Image caption یک شهروند زن عربستان سعودی در حال آماده شدن برای امتحان رانندگی

'رویایی که محقق شد'

وزارت اطلاعات عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که انتظار می‌رود که هفته آینده دو هزار زن دیگر بر متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی کشور سعودی اضافه شود.

در این بیانیه آمده است که ۱۰ زنی که امروز گواهینامه رانندگی عربستان سعودی را دریافت کردند، دست به یک اقدام تاریخی زده‌اند.

وزارت اطلاعات به نقل از "ریما جودت" یکی از دریافت کنندگان گواهینامه نوشت: "این که بتوان در عربستان سعودی رانندگی کنم، مثل محقق شدن یک رویاست."

سال گذشته، ملک سلمان ، پادشاه عربستان ممنوعیت رانندگی زنان این کشور را رسما لغو کرد اما زنان این کشور از ۲۴ ژوئن حق رانندگی در این کشور را به دست می‌آورند.

در دی ماه گذشته، سازمان ملل متحد از عربستان خواست تا قانون ممنوعیت رانندگی برای زنان در این کشور را لغو کند و در قانون قیمومیت مردان نیزاصلاحاتی انجام دهد.

پلیس عربستان سعودی، در سال های گذشته به کرات زنانی که قانون منع رانندگی را زیر پا گذاشته اند را دستگیر کرده که این برخوردها، واکنش نهادهای حقوق بشری بین المللی را به دنبال داشته است.

موضوعات مرتبط