مجلس عراق دستور بازشماری آرای انتخابات را صادر کرد

مقام‌های کمیسیون انتخابت عراق به غفلت و نادیده گرفتن اشتباهات دستگاه‌های الکترونیکی اخذ رای متهم شده‌اند حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام‌های کمیسیون انتخابت عراق به غفلت و نادیده گرفتن اشتباهات دستگاه‌های الکترونیکی اخذ رای متهم شده‌اند

مجلس عراق پس از آن که حیدر عبادی، نخست‌وزیر از احتمال "تخلف انتخاباتی بی‌سابقه" خبر داده بود دستور بازشماری آرای رای‌گیری انتخابات اخیر پارلمانی را صادر کرد. رئیس کمیسیون انتخابات عراق هم برکنار شده و نتایج صندوق‌های آرای خارج از کشور و عراقیان جابجا شده هم باطل اعلام شده است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که روز گذشته (سه‌شنبه) حیدر عبادی، نخست‌وزیر، هشدار داد نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور شواهدی مبنی بر "تخلف بی‌‎سابقه" در انتخابات گذشته به دست آورده‌اند.

هنوز معلوم نیست که دستور بازشماری آرا از سوی پارلمان عراق به معنای تغییر در نتایج اعلام شده این رای‌گیری است یا خیر.

انتخابات ماه گذشته در عراق (۱۲ مه) در اکثر نقاط این کشور برای نخستین‌بار با استفاده از سیستم رای‌گیری الکترونیکی برگزار شد.

بنابر نتایج رای‌گیری ماه گذشته ائتلاف مقتدی صدر توانسته بود ۵۴ کرسی از ۳۲۸ کرسی مجلس عراق را تصاحب کند و خود را پیروز انتخابات اعلام کند.

پس از ائتلاف مقتدی صدر، نمایندگان گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران که در چهار سال گذشته در کنار ارتش عراق با داعش جنگیده بودند، با کسب ۴۷ کرسی در مقام دوم قرار گرفتند و جناحی که از حامیان حیدر عبادی، نخست‌وزیر، معرفی می‌شدند با ۴۲ کرسی در رتبه سوم قرار گرفتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بلوک حامیان حیدر عبادی (چپ) در انتخابات گذشته سوم شد و ائتلاف مقتدی صدر (راست) موفق به کسب بیشترین کرسی شد

آقای عبادی رو گذشته به خبرنگاران گفته بود ترجیح می‌داده با تایید نتایج انتخابات در پی ائتلاف با جناح پیروز برآید اما پس از این که گزارش‌های نهادهای امنیتی و رئیس ستاد مبارزه با فساد را خوانده، تصمیمش را عوض کرده است.

"در ابتدا گفتم بگذاریم کار جلو برود و کمیسیون انتخابات خود به تخلفات و شکایات رسیدگی کند؛ بالاخره همیشه و در هر انتخاباتی اینجا و آنجا تخلفی صورت می‌گیرد."

"اما در حقیقت، کمیته موارد خطرناکی را برملا کرد. بله ممکن است که تخلف‌هایی از سوی نامزدها صورت گرفته باشد اما کمیسیون انتخابات بزرگترین مسئولیت را در قبال (صحت) انتخابات بر عهده دارد."

نخست‌وزیر عراق چندین عضو کمیسیون مستقل عالی انتخابات را متهم کرده که "وظایف‌شان را آن طور که باید و شاید انجام نداده‌اند از جمله به اشتباهات دستگاه‌های اخذ رای توجه نکرده‎‌اند."

او اعضای این کمیسیون را ممنوع الخروج کرده و گفته ممکن است دولت علیه آنها اقامه دعوی کند.

اعضای کمیسیون عالی مستقل انتخابات به تصمیم امروز پارلمان برای بازشماری همه آرا واکنشی نشان نداده است اما پیش تر تاکید کرده بود که ادعای "تخلفات گسترده" را باور ندارد.

انتخابات پارلمانی ماه گذشته عراق که نخستین رای گیری سراسری پس از پایان جنگ چهارساله علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این کشور بود با استقبال چشم‌گیری روبرو نشد و میزان مشارکت مردم عراق در آن تنها ۴۴.۵ درصد اعلام شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پیامدهای انتخابات عراق برای ایران

موضوعات مرتبط