سفر رهبران آمریکا و کره شمالی به سنگاپور برای دیدار تاریخی

دونالد ترامپ پس از ورود به سنگاپور حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ پس از ورود به سنگاپور

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای دیداری تاریخی وارد سنگاپور شده ند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای) اعلام کرده که کیم جونگ اون قصد دارد درباره "ساز و کار دائم و پایدار حفظ صلح" و عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای با دونالد ترامپ گفتگو بکند.

دونالد ترامپ روز یکشنبه پس از ترک اجلاس رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه ۷) در کانادا، با هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری آمریکا به سنگاپور سفر کرده است؛ کیم جونگ اون و همراهانش پیش از دونالد ترامپ، با هواپیمایی چین وارد سنگاپور شدند.

ویویان بالاک ریشنان، وزیر امور خارجه سنگاپور، تصویری از رهبر کره شمالی را پس از ورود به سنگاپور توییت کرده است.

ترامپ و کیم به طور جداگانه در دو هتل اقامت دارند. قرار است آنها سه شنبه (۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) در هتل مجلل جزیره سنتوزا دیدار کنند.

خبرنگار بی بی سی در سنگاپور می گوید که مقامات آمریکایی و کره شمالی هم اکنون در هتل ريتز كارلتون در حال گفتگو هستند.

دونالد ترامپ پیشتر گفته بود که هدفش از دیدار با کیم جونگ اون، برقراری رابطه ای خوب با رهبر کره شمالی است که به یک "روند" برای رسیدن به توافق نهایی منجر بشود.

این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا در آستانه سفر به سنگاپور اعلام کرد که نشست روز سه شنبه می تواند تنها فرصت برای صلح باشد و تکرار نخواهد شد؛ آقای ترامپ گفت فقط برای نمایش و عکس گرفتن به دیدار رهبر کره شمالی نرفته است و "در ظرف یک دقیقه اول" نشست متوجه خواهد شد که کیم جونگ اون درمذاکرات جدیست یا نه.

رهبر کره شمالی به لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور، گفته است که همه دنیا این رویداد را دنبال می‌کند. آقای کیم افزود چنانچه توافقی بدست بیاید، نام سنگاپور در تاریخ باقی خواهد ماند.

مقامات آمریکایی امیدوارند که این نشست نقطه شروع روندی باشد که در نهایت باعث شود که کره شمالی به طور کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی آزمایی تسلیحات هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

حق نشر عکس Twitter Vivian balakrishnan
Image caption کیم جونگ- اون رهبر کره شمالی به هنگام ورود به سنگاپور

در همین حال نخست وزیر سنگاپور گفته برگزاری این نشست حدود ۱۵ میلیون دلار هزینه داشته، که حدود نیمی از آن صرف تامین تدابیر امنیتی شده است.

این اولین بار است که یک رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری از آمریکا که در مسند قدرت است، دیدار می کند.

رهبران آمریکا و کره شمالی در ظرف ۱۸ ماه اخیر رابطه پرفراز و نشیبی داشته اند؛ کیم جونگ اون سال گذشته پس از آن که از طرف دونالد ترامپ "مردک موشکی" و "مجنون" خوانده شد، رئیس جمهور آمریکا را از نظر روانی "آشفته" دانست. آنها همچنین بارها یکدیگر را به جنگ هسته‌ای تهدید کردند.

در پی آزمایش هسته‌ای ششم کره شمالی در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، دولت دونالد ترامپ خط مشی "فشار حداکثری" اقتصادی و دیپلماتیک علیه پیونگ یانگ را دنبال کرد و در شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌های گسترده‌ای علیه آن کشور وضع کرد.

واشنگتن و پیونگ یانگ سپس خط مشی تعامل و گفتگو را در پیش گرفتند، به طوری که در ماه آوریل امسال مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مخفیانه به کره شمالی سفر و با کیم جونگ اون گفتگو کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا در هتل مجلل جزیره سنتوزا برگزار می شد

ترامپ و کیم در هتل مجلل جزیره سنتوزا دیدار می‌کنند

دیدار میان ترامپ و کیم جونگ اون ممکن است لغو شود

'تناقض' در کاخ‌سفید بر سر دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

حق نشر عکس AFP
Image caption تدابیر امنیتی در اطراف هتل محل اقامت رهبر کره شمالی