آمریکا برای خلع سلاح اتمی کره شمالی زمان اعلام کرد: ۲۰۲۰

مایک پومپئو برای گفت‌وگو درباره دیدار رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی به سئول سفر کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption مایک پومپئو برای گفت‌وگو درباره دیدار رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی به سئول سفر کرده است

آمریکا با اعلام سال ۲۰۲۰ برای خلع سلاح اتمی کره شمالی، سعی کرده به یکی از انتقادها از بیانیه پایانی دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پاسخ دهد. انتقادی که وزیر خارجه آمریکا بیان آن را توهین‌آمیز توصیف کرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید که آمریکا امیدوار است تا سال ۲۰۲۰ میلادی کره شمالی «خلع سلاح گسترده‌» بشود.

او یک روز پس از دیدار تاریخی رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور چنین خواسته‌ای را مطرح کرد. کره شمالی در بیانیه‌ای متعهد شده که در جهت خلع سلاح اتمی کامل شبه‌جزیره کره گام بردارد. اما منتقدان می‌گفتند که ایراد آن متن این است که جدول زمانی مشخصی نداشته و مشخص نمی‌کند که چطور کره شمالی می‌خواهد سلاح‌های اتمی‌اش را از بین ببرد.

آقای پومپئو به سئول رفته است تا با مقام‌های کره جنوبی درباره دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون صحبت کند. او گفت که هنوز با کره شمالی باید کار زیادی انجام شود.

اما او گفت که آمریکا امیدوار است تا دو سال و نیم آینده شاهد "خلع سلاح گسترده "‌ای در شبه جزیره کره باشد.

به گفته او کره شمالی می‌داند که باید خلع سلاح اتمی‌اش باید راستی‌آزمایی شود.

وقتی خبرنگاران از آقای پومپئو پرسیدند که چرا این موضوع در همان بیانیه سنگاپور اعلام نشده بود، وزیر خارجه آمریکا سعی کرد که خود پرسش را زیر سوال برده و آن را "توهین‌آمیز " و "مسخره " خواند.

آقای ترامپ روز چهارشنبه گفته بود که کره شمالی دیگر تهدید هسته‌ای نیست و تاکید کرده بود که همه می‌توانند حالا "احساس امنیت بیشتری " کنند.

دونالد ترامپ: کره شمالی دیگر یک تهدید هسته‌ای نیست

ادعای آقای ترامپ با شک و تردیدهایی روبه‌رو شده است. برای اینکه بنا به توافقی که کره شمالی و آمریکا امضا کردند، کره شمالی همچنان می‌تواند کلاهک‌های هسته‌ای خود و موشک‌هایش را نگه دارد و به هیچ برنامه مشخصی برای از بین بردن آنها تعهد نداده است.

بنا به توافقی که در پایان دیدار رهبران دو کشور امضا و منتشر شد هر دو متعهد شدند برای رسیدن به "روابط جدید " همکاری کنند.

آمریکا به کره شمالی تعهدات امنیتی داده و کره‌شمالی هم در عوض متعهد شده که در جهت خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره گام بردارد.

در جلسه خبری بعد از دیدار، دونالد ترامپ گفت که به محض آنکه مسئله هسته‌ای در میان نباشد آمریکا تحریم‌های کره شمالی را از میان بر می‌دارد.

او همچنین به صورت غیرمنتظره‌ای اعلام کرد که دیگر آمریکا و کره جنوبی مانور مشترک برگزار نمی‌کنند. این تصمیم ناگهانی آقای ترامپ پاسخ به یکی از نگرانی‌های قدیمی کره شمالی بود و همپیمانان آمریکا در منطقه را بهت‌زده کرد.

بعد از این نشست، رسانه‌های کره شمالی اعلام کردند که رهبران دو کشور پذیرفته‌اند که اقدام‌های گام به گام برای خلع سلاح شبه‌جزیره کره انجام شود.

ناظران در کشورهای غربی می‌گویند یکی از ایرادهای توافق رهبران دو کشور این است که کره شمالی هیچ تعهد جدیدی نداده است و کارنامه حقوق بشری این کشور بی‌توجه مانده است.

آقای ترامپ در کنفرانس خبری مشترکش اما گفته بود که احساس خوبی به کیم جونگ اون داشته و به نظرش آقای کیم بر سر حرف‌هایش خواهد ماند.