امارات: نیروهای ائتلاف به نزدیکی فرودگاه حدیده در یمن رسیده‌اند

نیروهای هوادار دولت با کمک ائتلاف به رهبری عربستان با حوثی‌ها در جنگ هستند حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای هوادار دولت با کمک ائتلاف به رهبری عربستان با حوثی‌ها در جنگ هستند

جنگ در بندر حدیده یمن تا به حال دست کم موجب کشته شدن سی نفر از شبه‌نظامیان حوثی و ۹ نفر از نیروهای طرفدار دولت شده است. عربستان و ائتلافی از کشورهای عمدتا سنی به هواداری دولت با حوثی‌ها می‌جنگند.فرستاده‌های امارات متحده عربی به سازمان ملل گزارش کرده‌اند که نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان حالا در دو کیلومتری فرودگاه هستند.

بندر حدیده، نقطه ورود اصلی کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن است. عربستان از بیم رسیدن کمک‌های نظامی به حوثی‌ها، یمن را محاصره کرده است و مردم با کمبود غذا روبه‌رو هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بار دیگر بیم خود از عاقبت غیرنظامیان در یمن را تکرار کرده است.

جنگ ائتلاف عربستان در یمن: درگیری برای تصرف حدیده بالا گرفته

بریتانیا خواهان دیدار فوق‌العاده‌ شورای امنیت در روز پنجشنبه شده بود. در این جلسه، اعضا تاکید کردند که بندر باید باز باشد تا وضعیت مردم یمن بدتر از حال حاضر نشود.

حدود هشت میلیون نفر در یمن در معرض گرسنگی هستند. کشور سالهاست که درگیر جنگ داخلی است و نیروهای خارجی در این کشور نقش بازی می‌کنند. شهر بندری حدیده جایی است که کمک‌های انسان‌دوستانه از آنجا وارد یمن می‌شود.

در جلسه شورای امنیت، سوئد پیشنهاد داده بود که اعضا بیانیه‌ای را امضا کنند که حملات به حدیده به پایان برسد اما حمایت لازم از این پیشنهاد به عمل نیامد.

نماینده روسیه که رییس دوره‌ای شورای امنیت است از طرف‌های درگیر خواست تا به قواعد انسان‌دوستانه بین‌المللی احترام بگذارند.

امارات متحده عربی که یکی از کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان است، گفته که ده‌ها نفر از شبه‌نظامیان حوثی که ایران از آنها حمایت می‌کنند کشته‌ شده‌اند. امارات همچنین در شرح پیشروی‌های ائتلاف گفته که محله‌های نزدیک به فرودگاه را از دست حوثی‌ها بیرون آورده‌اند.

ائتلاف پیشتر به حوثی‌ها اخطار داده بود که از شهر حدیده بیرون برود و بعد از آنکه مهلت به پایان رسید حمله‌اشان را آغاز کردند.

موضوعات مرتبط