دولت نیکاراگوئه و مخالفان برای توقف خشونت به توافق رسیدند

مذاکرات نیکاراگوئه حق نشر عکس AFP
Image caption کلیسای کاتولیک نیکاراگوئه در مذاکرات دولت و مخالفان میانجیگری کرد

پس از هفته‌ها اعتراض و درگیری مرگبار در نیکاراگوئه، دولت و گروه‌های مخالف در این کشور برای توقف ناآرامی‌ و خشونت‌ها به توافق رسیده‌اند.

در مذاکراتی که با وساطت کلیسای کاتولیک در ماناگوئه، پایتخت، برگزار شد، مقام‌های دولت و گروه‌های مخالف اعلام کردند که خشونت‌ها و تهدیدها باید از جانب همه طرف‌های درگیر متوقف شود و همچنین گروهی حقیقت‌یاب، شامل اعضای بین‌المللی، مسئولان کشته شدن حدود ۱۷۰ نفر را شناسایی و معرفی کند.

از دو ماه پیش که لباس شخصی‌های مسلح طرفدار دولت، معروف به "گروه شوک"، تظاهراتی علیه کاهش بودجه تامین اجتماعی و بازنشستگی نیکاراگوئه را به شکلی خشن سرکوب کردند، این کشور به طور غیرمنتظره‌ای صحنه اعتراضات وسیع و درگیری‌های مرگبار شد.

مطابق توافق به دست آمده معترضان برای برنامه‌ریزی برداشتن سنگرها و موانعی که برای مقابله با ماموران در خیابان‌ها ساختند، همکاری می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس نیکاراگوئه به خشونت نامتناسب متهم شده است

همچنین از دانیل اورتگا، رئیس جمهور، خواسته شده است تا انتخابات بعدی را به جای سال ۲۰۲۱ در سال میلادی پیش رو برگزار کند.

آقای اورتگا، که هم اکنون برای سومین دوره پیاپی در قدرت است، درباره این درخواست موضعی نگرفته است.

دولت او پذیرفته در تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب با نهادهای بین‌المللی همکاری کند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا، نمایندگان اتحادیه اروپا و کلیسای کاتولیک در تحقیقات گروه حقیقت‌یاب مشارکت خواهند کرد.

پیش از این و در جریان اعتراضات، کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا نیروهای امنیتی نیکاراگوئه و گروه‌های مسلح غیردولتی را به استفاده نامتناسب از زور در برخورد با معترضان متهم کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان از سلاح‌های دست ساز برای مقابله با ماموران و شبه نظامیان استفاده کردند، بعضی هواداران دولت هم وسایل مشابهی داشتند

کمیسیون حقوق بشر به شواهد شکنجه و بازداشت‌های غیرقانونی و آزار معترضان و روزنامه‌نگاران اشاره کرد و از احتمال اعدام‌های خودسرانه معترضان خبر داد.

در آن مقطع وزارت خارجه نیکاراگوئه آن گزارش را "جانبدارانه" خواند.

دولت نیکاراگوئه مدعی بود بعضی گروه‌های سیاسی با همکاری باندهای تبهکار موجب گسترش خشونت شده‌اند و حتی در بیانیه‌ای رسمی معترضان را متهم کرد که افرادی را از میان خود می‌کشند تا به این ترتیب خود را قربانی جلوه داده و به تنش دامن بزنند.

از سال ۲۰۰۷ که دانیل اورتگا در نیکاراگوئه به قدرت رسید، این موج اعتراضات بزرگترین چالش اقتدار او بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دانیل اورتگا و همسر و معاونش روزاریو موریو

هرچند که دولت آقای اورتگا از کاهش بودجه تامین اجتماعی و بازنشستگی عقب‌نشینی کرده، اعتراضات شدیدتر شده و فعالان دانشجویی و رهبران اتحادیه کارگری که هدایت اعتراضات را به عهده داشتند خواهان استعفای او شده‌اند.

آقای اورتگا از فعالان جنبش چپگرا و چریکی ساندنیستا بود که در دهه ۱۹۷۰ در سرنگونی آناستازیو سوموزا، دیکتاتور نیکاراگوئه، مشارکت داشت.

دانیل اورتگا از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ هم رییس جمهوری نیکاراگوئه بود.

حال منتقدان دانیل اورتگا می‌گویند او و همسرش، روزاریو موریو، که معاون رئیس جمهور هم هست، مانند دیکتاتورها رفتار می‌کنند.

موضوعات مرتبط