اولین پناهجویان کشتی سرگردان آکواریوس به اسپانیا رسیدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گارد ساحلی و نیروهای امدادی در بندر والنسیای اسپانیا مهاجران را از قایق پیاده می‌کنند

اولین گروه از ششصد پناهجوی سرگردان در آب‌ها که پذیرش آنها باعث اختلاف رهبران اروپا شده، به ساحل اسپانیا رسیدند.

ایتالیا این پناهجویان را از سواحل خود دور کرد اما اسپانیا به پیشنهاد فرانسه تعدادی از ۶۲۹ مسافر کشتی آکواریوس را قبول کرد.

این گروه که بیش از یک هفته سرگردان بودند، ساعاتی پس از طلوع خورشید به ساحل والنسیا در اسپانیا رسیدند.

صدها مترجم، مددکار و پلیس در والنسیا در شرق اسپانیا منتظر ورود کشتی بودند. قرار است دو قایق دیگر هم تا عصر امروز مهاجران بیشتری را به اسپانیا بیاورد.

فرانسه هم قبول کرده که شماری از این پناهجویان را بپذیرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسپانیایی‌های مخالف ورود مهاجران آفریقا با تجمع در بندر والنسیا روی پارچه نوشته‌اند که احساس همدردی می‌کنند اما همه چیز باید قانون داشته باشد

سرنوشت مسافران این کشتی در روزهای گذشته، به بحرانی دیپلماتیک میان ایتالیا و فرانسه تبدیل شده بود.

کشتی اکواریوس به گروه خیریه غیردولتی "اس او اس مدیترانه" تعلق دارد که ۶۲۹ نفر پناهجو را در شش نقطه جداگانه در سواحل لیبی از غرق شدن نجات داده بود.

پذیرفتن مهاجران برای اسپانیا هم بی دردسر نبوده است. شماری از اعضای گروه‌های دست راستی اسپانیا با تجمع در بندر والنسیا به این اتفاق اعتراض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption سرنوشت مسافران کشتی آکواریوس در روزهای اخیر به بحرانی دیپلماتیک میان ایتالیا و فرانسه تبدیل شد

خودداری دولت ایتالیا از پذیرش این کشتی، باعث شد تا امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، رم را به اتخاذ رفتار "غیر مسئولانه" در ارتباط با مهاجران متهم کند.

در واکنش، دولت ایتالیا تهدید کرد در صورتی که فرانسه به طور رسمی عذرخواهی نکند، ممکن است دیدار برنامه‌ریزی شده آقای ماکرون و جوزپه کونته نخست‌وزیر ایتالیا لغو شود.

رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنه برای آرام کردن فضا تاکید کرد که قصد آزردن "ایتالیا و مردم ایتالیا" را نداشته و به گفتگوی تلفنی با آقای کونته پرداخت.

سرانجام دیروز جمعه، دیدار جوزپه کونته و امانوئل ماکرون در پاریس برگزار شد و در پایان آن، آقای کونته گفت او و آقای ماکرون در مورد ضرورت اصلاح سیستم موجود پذیرفتن مهاجران مذاکره کرده اند.

ایتالیا می گوید این غیرمنصفانه است که کشورهای مرزی اتحادیه اروپا ناچارند بیشتر بار مسئولیت مهاجران و پناهجویان راهی این اتحادیه را بپذیرند.