نیجریه؛ حمله انتحاری پیکارجویان به مردم در جشن عید فطر

حق نشر عکس AFP
Image caption این حمله چند ساعت پس از انجام شد که ژنرال توکور بوراتی، فرمانده ارتش نیجریه، اعلام کرده بود بوکو حرام دیگر خطر به حساب نمی آید

بنا بر گزارش ها، پیکارجویان مسلح در شمال شرقی نیجریه دست کم ۳۱ غیرنظامی را کشته اند. مقامات احتمال می دهند که گروه اسلامگرای بوکو حرام دست به این کشتار زده باشد.

گفته می شود که دو مهاجم انتحاری در دو محله شهر دامبوا، واقع در ایالت بورنو، مردمی که عید فطر را جشن می گرفتند هدف قرار دادند.

پیکارجویان سپس از خارج شهر اقدام به پرتاب راکت به سوی مردم کردند. حداقل ۴۰ نفر هم در این واقعه زخمی شدند. بوکو حرام مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است ولی بسیاری معتقدند که این گروه عملیات را سازماندهی و اجرا کرده باشد.

این حمله چند ساعت پس از انجام شد که ژنرال توکور بوراتی، فرمانده ارتش نیجریه، اعلام کرده بود بوکو حرام دیگر خطر به حساب نمی آید.

او روز شنبه از مردمی که از بیم حملات مرگبار بوکو حرام از خانه های خود گریخته بودند خواسته بود که به محل زندگی خود برگردند.

بوکو حرام در زبان هوسا یعنی "آموزش غربی ممنوع". این گروه در سال ۲۰۰۲ میلادی با هدف تمرکز بر ضدیت با آموزش به سبک غربی اعلام موجودیت کرد. بوکو حرام از سال ۲۰۰۹ میلادی عملیات نظامی برای ایجاد یک حکومت اسلامی را آغاز کرده و بارها به کشتار غیرنظامیان و آدم ربایی به ویژه در بین دختران دانش آموز مبادرت کرده است.

ارتش نیجریه در ابتدای ماه مه عملیات تازه ای را علیه بوکو حرام در شمال بورنو و منطقه دریاچه چاد آغاز کرد.

ماه گذشته حملات انتحاری مشابه ای به یک مسجد در شهر موبی در شمال شرقی نیجریه ۲۷ کشته برجای گذاشت.

اخبار مرتبط:

قتل عام اهالی یک روستا به دست راهزنان در نیجریه

بمباران اشتباهی اردوگاه پناهجویان در نیجریه 'دست کم ۱۰۰ کشته داد'

اکثردخترانی که ماه گذشته در نیجریه ربوده شده بودند بازگردانده شده‌اند

جنجال بر سر 'برنج پلاستیکی' در نیجریه

سقوط یک پایگاه مهم بوکوحرام در نیجریه

مرگ حداقل ۲۷ نفر در حمله به مسجدی در نیجریه

'تشدید عملیات' جست‌وجوی دختران ناپدید شده در نیجریه

موضوعات مرتبط