سوریه: آمریکا مواضع نیروهای دولتی درنزدیکی مرز عراق را بمباران کرده است

سوریه امریکا حق نشر عکس AFP
Image caption شبه نظامیان هوادار دولت سوریه هفت ماه پیش شهرابوکمال درمرز شرقی سوریه با عراق را تصرف کردند

دولت سوریه ائتلاف تحت رهبری آمریکا را مسئول بمباران مواضع نیروهای خود در اطراف شهر ابوکمال در استان دیرالزور دانسته است.

بر اساس گزارش‌ها، این حمله چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

به گفته یک گروه ناظرسوری، نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا، نیروهای وابسته به حزب‌الله و سایر شبه نظامیان را هدف قرارداده‌اند که این اقدام "منجر به کشته شدن ۴۰ نفر از آنها شده است."

این در حالی است که بنابر اعلام یک سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا، هیچ یک از اعضای این ائتلاف دست به چنین حمله‌ای نزده‌اند.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت ایران و روسیه و ائتلاف پیکارجویان کرد و عرب به رهبری آمریکا، هر دو دراین منطقه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جنگ هستند.

این دو طرف معمولا از درگیری باهم پرهیز می‌کنند؛ اما درماه‌های اخیر دست‌کم دو مورد برخورد جدی بین این دوگزارش شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حدود ده روز پیش گزارش شد که که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شهر ابوکمال حمله کردند و مناطقی را تصرف کردند

حدود چهار ماه پیش (فوریه) ده‌ها نفر از نیروهای حامی دولت سوریه در اثر حمله هوایی و توپخانه نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا کشته شدند؛ به گفته آمریکا این اقدام به تلافی حمله به پایگاه نیروهای دمکراتیک سوریه انجام شد.

یک مقام ارتش سوریه به خبرگزاری دولتی این کشور گفته است که حمله به یکی از مواضع نیروهای دولتی سوریه در در منطقه "الهری" در ۵ کیلومتری ابوکمال اتفاق افتاده است.

الهری در فاصله ۳ کیلومتری جنوب ابوکمال و یک و نیم کیلومتری شمال غرب مرز عراق با سوریه واقع شده است.

این مقام سوری شمار دقیق کشته شدگان و مجروحان را اعلام نکرد و فقط گفت که "هفت نفرکشته و شماری دیگر زخمی شده‌اند."

درهمین حال گروه ناظر برحقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست می‌گوید که شواهدی حاکی از کشته شدن ۳۸ شبه نظامی دردست دارد؛ اما نمی‌داند که کشته شدگان عراقی یا لبنانی بوده‌اند.

یک فرمانده نیروهای دولتی سوریه به خبرگزاری رویترز گفته است که چندین شبه نظامی عراقی در حمله یک پهباد که احتمالا "آمریکایی" بوده در حمله به مواضعی بین ابوکمال و تنف جان خود را ازدست داده‌اند.

این منطقه‌ای به وسعت ۲۳۰ کیلومتر در جنوب غرب سوریه است وبعضی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در آن واقع شده‌اند.

یک سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا هم گفته که گزارش مربوط به این حمله "دردست بررسی است" اما تاکید کرد که نیروهای ائتلاف در منطقه ابوکمال حمله‌ای انجام نداده‌اند.

هزاران تن از شبه نظامیان شیعه که اکثرا شهروندان لبنانی‌اند درکنار شمارزیادی ازشبه نظامیان افغانستانی،عراقی و یمنی در سوریه می جنگند.

حدود ده روز پیش گزارش شد که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شهر ابوکمال حمله کرده و مناطقی را تصرف کرده‌اند.

برخی ناظران حمله داعش به ابوکمال را یکی از بزرگترین عملیات‌ این گروه در سال جاری میلادی توصیف کردند.

موضوعات مرتبط